Rz: Ostatnio głośno było ?o szytych grubymi nićmi internetowych ofertach mówiących o możliwości ucieczki ze składkami przez przedsiębiorców do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Czy rzeczywiście do KRUS wpływa dużo wniosków od przedsiębiorców, którzy chcą się zgłosić do ubezpieczeń rolniczych? Jaka jest skala tego zjawiska?

Andrzej Jesionek, dyrektor Biura Ubezpieczeń Centrali KRUS

: Nie mamy lawinowego wzrostu rolników przedsiębiorców. Tego zjawiska nie potwierdza też porównanie liczby osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników przy jednoczesnym prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej ?w I i II kwartale bieżącego roku. Przypomnę, że ta grupa ubezpieczonych ma obowiązek składać rokrocznie w KRUS, do granicznej daty 31 maja, zaświadczenia o wysokości przychodów z pozarolniczej działalności w roku poprzednim. Od wysokości zapłaconego podatku zależy kontynuacja ubezpieczenia w Kasie – maksymalnie przez kolejne 12 miesięcy. ?O ile w I kwartale br. dodatkową działalność prowadziło 81 299 osób ?(w tym 76 055 rolników ?i 5244 domowników), o tyle obecnie jest ich 84 117 ?(w tym 78 727 rolników ?i 5390 domowników).

Jakie warunki musi spełnić osoba, która chce legalnie przejść z ZUS do KRUS?

Konieczne jest spełnienie ustawowej definicji rolnika lub domownika. Wymaga się osobistego prowadzenia przez rolnika – pełnoletnią osobę fizyczną – działalności rolniczej w posiadanym gospodarstwie rolnym ?o areale użytków rolnych powyżej 1 hektara przeliczeniowego lub ?w działach specjalnych produkcji rolnej, określonych ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zgłaszając się do ubezpieczenia w KRUS, trzeba udokumentować niepodleganie ubezpieczeniom wynikającym z przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, brak prawa do emerytury, renty lub innych świadczeń ?z ubezpieczeń społecznych.

Czy członek rady nadzorczej, ?od którego wynagrodzenia odprowadzana jest tylko składka zdrowotna, ?może bez trzyletniego okresu wyczekiwania zgłosić się ?do ubezpieczenia w KRUS?

Tak, jeżeli taka osoba jest rolnikiem lub domownikiem w rozumieniu ustawy ?o ubezpieczeniu społecznym rolników, a jednocześnie nie wykonuje żadnej dodatkowej aktywności zawodowej podlegającej obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu w ZUS (tj. nie jest m.in. pracownikiem, nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej).

Jakie warunki musi spełniać rolnik, aby móc równocześnie prowadzić działalność gospodarczą?

Rolnik czy domownik zamierzający – w myśl ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – prowadzić na własny rachunek pozarolniczą działalność gospodarczą lub współpracować przy jej prowadzeniu, z wyłączeniem niektórych rodzajów (np. wykonywanie wolnego zawodu), musi uprzednio podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników ?w pełnym zakresie, tj. obowiązkowo przez ?co najmniej trzy lata. Inne warunki szczegółowo określa art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Czy ubezpieczony wyłączony ?z KRUS z powodu zbyt wysokiego PIT z biznesu ma szansę na ponowne ubezpieczenie w KRUS?

Warunkiem ponownego objęcia takiej osoby ubezpieczeniem w KRUS jest zaprzestanie/zawieszenie przez nią na minimum trzy lata pozarolniczej działalności i wykonywanie w tym okresie tylko rolniczej działalności spełniającej ustawowe wymogi. Taka osoba może znów podlegać ubezpieczeniu rolniczemu po ponownym podjęciu wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej.

—rozmawiała Anna Abramowska