Nie jest to bowiem składnik wynagrodzenia, do którego nauczyciele zachowują prawo w okresie pobierania tego i innych świadczeń ZUS. To istotna wiadomość dla wszystkich placówek szkolnych podlegających pod jednostki samorządu terytorialnego.

Bo to one do 20 stycznia każdego roku przeprowadzają analizę poniesionych w ubiegłym roku wydatków na wynagrodzenia i wypłacają nauczycielom dodatek uzupełniający, gdy ich średnia wysokość nie zostanie osiągnięta.

W stanowisku ZUS czytamy, że „zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dodatek ten należy traktować jako składnik wynagrodzenia przysługujący za okres roczny i uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłków na zasadach przewidzianych dla rocznych składników wynagrodzenia.

W związku z tym, że przy obliczeniu kwoty należnego dodatku przyjmowane jest wyłącznie wynagrodzenie za czas przepracowany w roku kalendarzowym, jednorazowy dodatek uzupełniający wypłacany nauczycielom powinien być uwzględniony w podstawie wymiaru zasiłków, po wcześniejszym uzupełnieniu”.

Całe stanowisko w wersji online jest na stronie [link=http://www. zus.pl/files jednorazowy_dodatek_dla_ nauczycieli.pdf]http://www. zus.pl/files jednorazowy_dodatek_dla_ nauczycieli.pdf[/link].