[b]Ta zmiana obowiązuje od 12 listopada br.[/b] Przyniosła ją [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=329509]ustawa z dnia 28 sierpnia 2009 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 179, poz. 1383). [/link]
[srodtytul]Przepis niekonstytucyjny…[/srodtytul]
Znowelizowała ona art. 41 ust. 1, którego poprzednią treść zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.
W [b]wyroku (SK 16/06, DzU nr 119, poz. 771)z 24 czerwca 2008 r. TK orzekł[/b], że art. 41 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)[/link] jest niezgodny z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=750DA9AA6A9D871BFDD2C15C51E1CFAB?n=1&id=71646&wid=192618]konstytucją[/link] . A konkretnie takie jego rozumienie, że w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, od których pracownik uiścił składkę na ubezpieczenie chorobowe, a które nie są mu wypłacane za okres pobierania zasiłku chorobowego.
[srodtytul]…wskutek złego stosowania[/srodtytul]
W praktyce organów ZUS oraz sądów to, że pracodawca nie wypłacał danego składnika wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy z powodu choroby, nie powodowało automatycznie jego uwzględnienia w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego. Sąd Najwyższy też popierał takie działania. Twierdził bowiem, że jeśli zakładowe przepisy płacowe jednoznacznie wskazują, że pracownik zachowuje prawo do składnika wynagrodzenia, to nie może być on uwzględniony w podstawie wymiaru zasiłku, nawet jeśli pracodawca składnika tego nie wypłacił (por. [b]wyrok SN z 18 kwietnia 2007 r., I UK 312/06).[/b] Prowadziło to jednak do zaniżania świadczeń chorobowych. I dlatego takie interpretacje były niekonstytucyjne, a art. 41 ust. 1 ustawy wymagał modyfikacji.
[srodtytul]Teraz dwa warunki wyłączenia[/srodtytul]
Z obecnego brzmienia tego przepisu wynika jasno, że z podstawy zasiłku chorobowego wyłączamy tylko takie składniki wynagrodzenia, które spełniają jednocześnie dwa warunki:
- pracownik zachowuje do nich prawo w okresie pobierania zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu,
- pracodawca wypłaca je za okres pobierania tego zasiłku.
Ale nie ma tu ani słowa, jak postępować, gdy pracodawca nie ma wewnątrzfirmowych przepisów płacowych lub gdy nie zawierają one jednoznacznych rozstrzygnięć. Nadal trzeba więc będzie stosować wytyczne ZUS. Zatem w obu przypadkach przyjmujemy założenie, że pracownik nie zachowuje prawa do określonych składników pensji za czas pobierania świadczeń chorobowych.
W efekcie uwzględniamy je w podstawie tych świadczeń i wstrzymujemy ich wypłatę za okresy ich pobierania przez pracownika. Pominiemy je natomiast, jeśli faktycznie wypłacamy konkretne składniki za okresy nieobecności w pracy spowodowanej niedyspozycją zdrowotną.