W konsekwencji pracodawców i ZUS może zalać dodatkowa fala wniosków pracowników, którzy dostali zaniżone świadczenia chorobowe, macierzyńskie czy wypadkowe.
Przypomnijmy, że w [b]wyroku z 24 czerwca 2008 r. (SK 16/06) TK[/b] stwierdził, iż art. 41 ust. 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768]ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa[/link] jest niezgodny z konstytucją. Trybunał uznał, że [b]przepis ten niesłusznie wyklucza z podstawy wymiaru świadczeń chorobowych te składniki wynagrodzenia, od których zostały odprowadzone składki chorobowe i których pracownik nie dostaje od firmy za czas pobierania wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku.[/b]
[srodtytul]Wyrok wskazał drogę[/srodtytul]
To orzeczenie otworzyło furtkę do przeliczania zasiłków w taki sposób, by uwzględniały wypłacane incydentalnie premie czy nagrody pieniężne.
Wielu pracodawców ponadto już dziś ma sygnały o [b]napływających wnioskach o uwzględnianie w podstawie wymiaru części wynagrodzenia w naturze. Dotyczą one m.in. abonamentów medycznych, dodatków na pokrycie kosztów zakwaterowania, a także wycieczek fundowanych jako wyróżnienia oraz rozdawanych, zwłaszcza przed świętami, bonów na zakupy[/b].
[srodtytul]Kiedy uwzględniać[/srodtytul]
Nie ma przeszkód, by zakładowe bonusy rzeczowe brać pod uwagę podczas ustalania świadczeń chorobowych. Aby jednak tak się stało, muszą być spełnione dwa warunki, identyczne jak w wypadku nagród czy innych świadczeń pieniężnych wypłacanych pracownikowi.
Po pierwsze – [b]firma musi od nich zapłacić składki chorobowe do ZUS[/b], a po drugie – [b]bonusy takie nie mogą przysługiwać za czas absencji zdrowotnej lub macierzyńskiej.[/b]
Tak więc podstawy wymiaru składki nie będzie można podwyższać o wartość pakietu medycznego, z którego zatrudniony korzysta także w czasie choroby. Tak samo, gdy chorujący pracownik korzysta z dodatku (dopłaty) do wynajmowanego mieszkania. Mimo że za oba te świadczenia potrącane są składki chorobowe, to z reguły w czasie nieobecności spowodowanej chorobą nadal przysługują zainteresowanemu.
Z kolei dodatki dla handlowców działających w terenie czy dopłaty do posiłków innych niż te, które nie są wliczane z mocy prawa do podstawy wymiaru składek, wycieczki pracowników albo bony zakupowe, [b]od których zostały odprowadzone składki, nie są przyznawane i realizowane w czasie choroby. Należy więc je uwzględnić w wynagrodzeniu czy zasiłku chorobowym[/b].
[b]Jak liczyć i doliczać[/b]
Wartość pieniężną świadczeń w naturze ustala się w wysokości ekwiwalentu określonego w przepisach o wynagradzaniu. Jeżeli dla danego świadczenia ich nie ma, to należy stosować [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=77617]rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.)[/link]. Zgodnie z nim, jeżeli przedmiotem świadczeń są rzeczy lub usługi zakupione przez pracodawcę, ich wartość stanowiącą podstawę do oskładkowania ustala się według cen zakupu.
Problemem może być ustalenie, do której pensji należy doliczyć wartość nagród rzeczowych czy bonów itp. Wydaje się, że tak jak w wypadku incydentalnie wypłacanych premii czy nagród pieniężnych należy je dodawać do pensji pracownika wypłaconej za miesiąc, w którym otrzymał dane świadczenie.