Aktualizacja: 23.10.2018 20:31 Publikacja: 23.10.2018 19:02
Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Wszystko wskazuje na to, że bliscy osób, które założyły ostatnio działalność gospodarczą, stracili część swoich uprawnień. Stało się to za sprawą nowelizacji przygotowanej przez Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego kierowane przez wicepremiera Jarosława Gowina, a dokładnie przepisów wprowadzających konstytucję dla nauki. W myśl art. 94 ust. 4 wspomnianej ustawy od 1 października zmienił się bowiem art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. A ten przepis wymienia przypadki, kiedy możliwe jest dobrowolne ubezpieczenie chorobowe zainteresowanego. Przed nowelizacją z takiej możliwości mogły korzystać zarówno osoby korzystające z ulgi na start, jak i osoby z nimi współpracujące. Po 1 października 2018 r. z ustawy zniknęła możliwość dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego osób współpracujących przy prowadzeniu działalności w okresie korzystania z ulgi na start. Kto zatem stracił możliwość ubezpieczenia?
ZUS nie może kwestionować podstawy wymiaru składek nawet w pierwszym miesiącu prowadzenia działalności, jeżeli miało to miejsce po 2015 roku.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Przedsiębiorcy na skali i liniowym PIT z małymi dochodami zapłacą niższą składkę minimalną. Mogą też wybrać korzystniejszy dla siebie sposób rozliczenia sprzedaży środków trwałych.
Nowy rok to wiele zmian dla przedsiębiorców. Jedną z nich są nowe kwoty składek na ubezpieczenia społeczne. W 2025 roku przewidziano podwyżki.
Niektórzy płatnicy po złożeniu wniosku o zwolnienie z opłacania składek, nazywane wakacjami składkowymi, otrzymali informację z ZUS-u o konieczności jego korekty. Jak poprawić wniosek w PUE ZUS?
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Przedsiębiorcy i księgowi liczyli na uproszczenie zasad liczenia firmowej składki zdrowotnej. Na razie się na to nie zanosi – mówi Beata Boruszkowska, prezes Krajowej Izby Biur Rachunkowych, właścicielka biura rachunkowego.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Jesteśmy w najbardziej gorącym okresie, jeśli chodzi o aktywność oszustów na portalach sprzedażowych, w tworzeniu fałszywych sklepów czy wysyłce SMS-ów dotyczących np. dopłat do paczek. Nie brakuje też fałszywych ofert z inwestycjami. Jak ustrzec się przed oszustami?
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Naszym największym wyzwaniem jest dotrzymywanie kroku zmianom stylu życia konsumentów, a także dostrzeganie na czas ich potrzeb i oczekiwań. Bez tego nie będziemy mogli tworzyć świetnych produktów - mówi Uluc Ayik, CEO firmy P&G na Europę Środkową.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne uzgodniły z prezesem URE plan rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034. Zakłada on m.in. 4700 km torów nowych linii 400 kV, 28 nowych i 110 zmodernizowanych stacji oraz lądową linię stałoprądową - podano w komunikacie PSE. Łączne szacowane nakłady na planowane inwestycje to ponad 64 mld zł do 2034 r.
Michael O’Leary, dyrektor generalny Ryanaira ostro domaga się od Komisji Europejskiej i krajów UE zmian w funkcjonowaniu transportu lotniczego.
Biuro podróży Coral Travel Poland i linia lotnicza Enter Air zawarły umowę na usługi czarterowe w sezonie lato 2025 i zima 2025/2026. Jej szacunkowa wartość to 137 milionów dolarów, czyli 564,6 miliona złotych.
Na największym motoryzacyjnym rynku Europy dokonano badania, które wyłoniło ranking ulubionych samochodów seniorów. Są wśród nich głównie takie auta, do których łatwo się wsiada, ale w Top10 jest też jedna niespodzianka.
Grupą, która ma obowiązek korzystać z e-Doręczeń od stycznia, są zawody zaufania publicznego. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę korzyści wynikające z tej usługi, konta zakłada wiele osób fizycznych – mówi Kinga Dobrzyń, dyrektor biura analiz i cyfryzacji procesów, departament informatyki w Poczcie Polskiej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas