Czy można cofać koncesję na alkohol za łamanie ustawy hazardowej

Propozycja odbierania pozwolenia na sprzedaż trunków za posiadanie nielegalnych automatów do gry może się okazać niewspółmierną karą.

Publikacja: 09.02.2023 07:23

Czy można cofać koncesję na alkohol za łamanie ustawy hazardowej

Foto: Adobe Stock

W „Rzeczpospolitej” z 8 lutego br. informowaliśmy o projektowanej zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Nowela ma wprowadzić możliwość cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych w lokalach, w których wbrew przepisom stoją tzw. jednoręcy bandyci.

Jak zaznacza resort finansów, nielegalne automaty bardzo często są umieszczane w ogólnodostępnych i często odwiedzanych (także przez dzieci) punktach handlowych lub usługowych. Mimo że Krajowa Administracja Skarbowa zajmuje tego typu maszyny, proceder kwitnie. Powód? Działalność ta przynosi bardzo duże zyski przedsiębiorcom udostępniającym lokale (często stanowią one procent od przychodu z danego urządzenia). Są one niewspółmierne do kar pieniężnych nakładanych na podstawie ustawy hazardowej, nawet po zaostrzeniu przepisów w 2017 r.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ABC Firmy
Będzie obowiązkowy test zaspokojenia wierzycieli. Rząd przyjął projekt
ABC Firmy
NSA: Nałęczów Zdrój wygrał sądową batalię o rejestrację znaku perlage
ABC Firmy
Fatalna legislacja może zaprowadzić przedsiębiorców do więzienia. Oto przykład
ABC Firmy
Deregulacja od reklam na zabytkach po elektroniczną formę dokumentową? Nowe propozycje
ABC Firmy
Deregulacja w turystyce. Rząd pokazał projekt