W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się szybka zapowiedź zmian w ustawie o transporcie drogowym i prawie o ruchu drogowym.
Parlament Europejski i Rady Unii Europejskiej przyjął dyrektywę w sprawie użytkowania pojazdów najmowanych przez kierowców w celu przewozu drogowego rzeczy.
Ta stanowi, że państwa członkowskie nie są zobowiązane do zezwalania na użytkowanie wynajętego pojazdu na swoich terytoriach, jeżeli pojazd został zarejestrowany lub dopuszczony do ruchu zgodnie z prawem innego państwa członkowskiego niż to, w którym znajduje się siedziba przedsiębiorstwa wynajmującego.
W praktyce oznacza to nic innego jak to, że państwo członkowskie nie może zabronić użytkowania pojazdu wynajętego w innym państwie członkowskim niż to, gdzie przedsiębiorstwo najmujące go ma siedzibę. Polska nie wprowadziła do tej pory możliwości korzystania z pojazdów najmowanych zarejestrowanych poza granicami RP.
Teraz ma się to zmienić. Do końca lipca w Ministerstwie Infrastruktury ma powstać projekt, który wprowadzi kilka zmian w funkcjonowaniu transportu drogowego. Co się zmieni?
Po pierwsze – umożliwi czasowe korzystanie przez przewoźników drogowych prowadzących działalność w Polsce z pojazdu najmowanego zarejestrowanego na terytorium innego państwa członkowskiego UE.
Po drugie – pojawić się ma jednolita krajowa strategia kontroli przepisów w zakresie przewozów kabotażowych. Ma się ona skupiać na przedsiębiorstwach o wysokim stopniu ryzyka. Kontrole przewozów kabotażowych przeprowadzone będą przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej. I po trzecie – zniknie obowiązek posiadania przy sobie niektórych dokumentów. A to wszystko dzięki możliwości uzyskania informacji o tym, czy pojazd nie został np. utracony (skradziony).
Etap legislacyjny: w wykazie prac rządu
Czytaj więcej: