Aktualizacja: 14.01.2025 21:28 Publikacja: 19.09.2023 16:21
Foto: Adobe Stock
Sprawa, którą we wtorek rozstrzygnął NSA, miała swój początek w marcu 2019 r. Wówczas to firma Bisnode Polska (obecnie Dun & Bradstreet) została ukarana przez prezesa UODO kwotą ponad 940 tys. zł. Powodem było to, że spółka przetwarzała w celach zarobkowych dane z publicznych rejestrów, takich jak CEiDG, nie informując o tym wszystkich osób, których dane dotyczą (jedynie te, do których posiadała adresy e-mail). Uniemożliwiała im tym korzystanie ze swoich praw (usunięcie lub sprostowanie danych, sprzeciwienie się ich przetwarzaniu).
Odmowa absolutorium członkowi zarządu spółki nie narusza jego dóbr osobistych i nie uzasadnia żądania ich ochrony.
Eksperci są zgodni, że firmy przewozowe – mimo że teoretycznie już dziś na bieżąco mogą sprawdzać w systemie, czy zatrudnieni przez nie kierowcy nie stracili uprawnień – muszą dostać praktyczne narzędzia do takiej weryfikacji. Pomysł na to ma resort cyfryzacji.
Kierowca firmy kurierskiej, który w piątek śmiertelnie potrącił 14-latka na warszawskiej Woli miał aktywny zakaz prowadzenia pojazdów. Minister cyfryzacji zapowiedział, że jeszcze w styczniu udostępni firmom transportowym i pośredniczącym przy przewozie osób możliwość automatycznego weryfikowania uprawnień kierowców.
Możliwość weryfikacji treści przed publikacją w sieci, kary umowne za reklamowanie konkurencyjnych produktów, sposób oznaczenia treści w internecie - o tym powinny pamiętać firmy, które decydują się na rozpoczęcie współpracy reklamowej z influencerami.
Bieżący rok będzie stał pod znakiem deregulacji, nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz zmian w prawie spółek. Z punktu widzenia biznesu najważniejsze jest jednak stabilne prawo.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Politykom zdarzają się nieszczęśliwe wypowiedzi, czasami wręcz głupie. Ważne, by potrafili się do tego przyznać. Możliwość wyjścia z twarzą z kompromitacji, jaką są gwarancje dla Beniamina Netanjahu, rząd wciąż ma – mówi w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” prof. Patrycja Grzebyk.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Gdyby próbowano tworzyć składy mieszane, to my nie będziemy uczestniczyć w fikcjach - zapowiedział sędzia Sądu Najwyższego, prof. Włodzimierz Wróbel, komentując tzw. ustawę incydentalną marszałka Szymona Hołowni.
Prezes UODO wskazał, że orzeczenie TSUE dotyczące prawa do zadośćuczynienia za niezgodne z prawem przetwarzanie danych osobowych może wpływać na postępowania odszkodowawcze w tej sprawie. Prawnicy tłumaczą, jak dochodzić takich roszczeń.
Data formalnego wykreślenia firmy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie jest jedyną okolicznością przesądzającą o tym, kiedy podatnik zaprzestał działalności.
Zakazu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia powiatu nie można rozciągnąć na prowadzenie szkoły niepublicznej.
Działalność stowarzyszeń sędziowskich niestety pogłębia chaos w sądownictwie. Wyniki pracy sądów, zwłaszcza w sprawach karnych, będą stale się pogarszać, jeśli ktoś tego szaleństwa nie powstrzyma – mówi „Rzeczpospolitej” przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawelczyk-Woicka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas