PKD 2025 zastępuje dotychczasową PKD 2007 na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 18 grudnia 2024 r.  (Dz.U. z 27.12.2024 r. poz. 1936).

Polska Klasyfikacja Działalności to systematyka działalności gospodarczych stosowana w statystyce publicznej, ewidencji oraz rachunkowości. Zebrane informacje umożliwiają obserwacje poszczególnych branż, struktury gospodarki oraz tendencji jakim ona podlega. Przedsiębiorca rejestrując działalność podaje kody PKD, które opisują rodzaj prowadzonej działalności. PKD jest wykorzystywana w regulacjach prawnych dotyczących różnych form wsparcia przedsiębiorców, a także ich obowiązków.

PKD 2025 została dostosowana do zmian w klasyfikacji Unii Europejskiej (NACE), aktualnych realiów rynkowych, technologicznych oraz społecznych. Jak informuje rząd, ujęto w niej rodzaje działalności, które pojawiły się w gospodarce w ostatnich latach, związane na przykład z gospodarką cyfrowa, gospodarką cyrkulacyjną czy bio-gospodarką. Doprecyzowano również opisy tradycyjnych branż, co ma ułatwić firmom dopasowanie swoich działalności do właściwych kodów. 

Zmiana klasyfikacji spowoduje konieczność dostosowania m.in. rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON), Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) i Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). 

Kiedy firma musi wskazać nowy kod PKD

W PKD różne branże czy sektory gospodarcze, zostały uporządkowane i posegregowane w grupy – każdy przedsiębiorca powinien wśród nich odnaleźć taką, która najlepiej i najbliżej opisuje jego działalność. Kod PKD według nowej klasyfikacji muszą już od 1 stycznia wskazać:

- przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą i złożą wniosek o wpis do CEIDG;

- przedsiębiorcy już wpisani do CEIDG, którzy od 1 stycznia 2025 roku złożą wniosek o:

  • zmianę wpisu, niezależnie jakiej zmiany dotyczy,
  • zawieszenie działalności lub
  • wznowienie działalności

- przedsiębiorcy, którzy po 1 stycznia 2025 roku, złożą wniosek o wykreślenie wraz z opcją zmiany danych, na przykład adresu, ale wskażą jako datę zaprzestania wykonywania działalności datę po 1 stycznia 2025 roku.

Natomiast pozostali przedsiębiorcy prowadzący działalność przed 1 stycznia 2025 roku  będą mieli dwa lata na dostosowanie swoich kodów PKD do nowej klasyfikacji. 

Podmioty zarejestrowane w KRS i REGON też wskażą nowy kod PKD

Analogiczne działania podejmują podmioty rozpoczynające działalność gospodarczą, które od 1 stycznia 2025 roku złożą wniosek o wpis:

- w KRS (na przykład spółki z.o.o., spółki akcyjne);

- w REGON (na przykład spółki cywilne, gospodarstwa rolne)muszą wybrać kod PKD według klasyfikacji PKD 2025.

Podmioty już wpisane do KRS lub REGON, które od 1 stycznia 2025 roku złożą wniosek o zmianę wpisu w zakresie PKD, muszą wybrać kod PKD według klasyfikacji PKD 2025. Do postępowań o wpis w KRS albo o zmianę wpisu w zakresie dotyczącym przedmiotu działalności, rozpoczętych i niezakończonych przed 1 stycznia 2025 roku stosuje się nowe zasady, czyli firmy muszą wskazać kody PKD według klasyfikacji PKD 2025.

Klasyfikacja PKD 2007 i PKD 2025 będzie równocześnie stosowana w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej przez dwa lata, tj. do 31 grudnia 2026 r.