Umożliwia to europejski, transgraniczny program wymiany „Erasmus dla młodych przedsiębiorców" realizowany przez Unię Europejską od 2009 r. Pomaga on przyszłym europejskim biznesmenom posiąść umiejętności przydatne w prowadzeniu własnej firmy. Początkujący przedsiębiorcy wymieniają się wiedzą i pomysłami z doświadczonymi biznesmenami, u których przebywają, i z którymi współpracują przez okres od jednego do sześciu miesięcy.
Pobyt częściowo finansuje Bruksela. Dzięki programowi przedsiębiorcy mogą budować sieć kontaktów w Europie nawiązując relacje handlowe i poznając zagraniczne rynki.
Dla kogo
W programie biorą udział dwie grupy: początkujący i doświadczeni przedsiębiorcy (przyjmujący). W przypadku tych pierwszych chodzi o osoby, które poważnie myślą o założeniu własnej działalności gospodarczej (co jest poparte wykonalnym biznesplanem), a także o osoby prowadzące już działalność gospodarczą, ale nie dłużej niż 3 lata. Przyszła działalność może być prowadzona w dowolnym sektorze, a wiek początkującego przedsiębiorcy nie ma znaczenia. Musi on jednak mieć pomysł na firmę (biznesplan), być gotowym do pracy na rzecz firmy przedsiębiorcy przyjmującego i do poniesienia części kosztów związanych z pobytem za granicą, bo dofinansowanie z programu może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich wydatków związanych z pobytem za granicą.
Ile można dostać
Wysokość pomocy finansowej zależy od kraju i wynosi maksymalnie do 1100 euro na miesiąc w Danii, Norwegii i w Liechtensteinie i tylko do 530 euro w Albanii (w Polsce to maksymalnie 610 euro). Przyjmującym może być przedsiębiorca, który chce pełnić rolę mentora i w jednym z państw UE (lub też w Liechtensteinie, Norwegii, Chorwacji, Macedonii, Islandii, Czarnogórze, Turcji, Albanii, Izraelu i Serbii) prowadzi od kilku lat małe lub średnie przedsiębiorstwo, jest jego właścicielem lub wchodzi w skład zarządu.
W udziale w programie pomagają przedsiębiorcom tzw. lokalne punkty kontaktowe. Wyznacza je KE, a ich zadaniem jest pomoc przy składaniu wniosku i nawiązywaniu kontaktu z odpowiednim przedsiębiorcą. Obecnie w Polsce ich rolę pełni osiem instytucji, w tym Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
– Dotąd wyjechały od nas 22 osoby, głównie do Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Do nas przyjechało siedem osób, też głównie z Włoch i Hiszpanii – mówi „Rz" Wojciech Przygocki z poznańskiej fundacji. Chętnych do wyjazdów jest wielu, bo część kojarzy nazwę z programem wymiany studentów „Erasmus". – Dlatego prowadzimy ostrą selekcję. Program niesie ciekawe możliwości, ale dla osób, które naprawdę wiedzą co chcą osiągnąć i faktycznie myślą o wejściu na zagraniczne rynki – tłumaczy Przygocki.
Zdobyć doświadczenie
Z programu skorzystała m.in. Aleksandra Eneje z firmy Mergers Net, zajmującej się doradztwem transakcyjnym, którą przez trzy miesiące w 2012 r. przyjmowała firma Venture Investors Corporate Finance z czeskiej Pragi.
– Interesujemy się rynkiem czeskim. Byłyśmy ze wspólniczką na konferencji w Pradze, potem dowiedziałam się o programie. Czechy były więc naturalnym wyborem – mówi „Rz" Eneje. – Wyjazd przyniósł mi doświadczenie na gruncie międzynarodowym, poznałam specyfikę tamtejszego rynku, nawiązałam dużo lokalnych kontaktów – dodaje Eneje. Jej zdaniem, aby efektywnie skorzystać z programu, trzeba dobrze dobrać kraj wyjazdu, partnera zagranicznego i być gotowym na zostawienie własnej firmy na dłuższy czas.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora a.osiecki@rp.pl
Termin zgłoszeń
IV edycja programu (ruszyła 1 maja 2012 r.) potrwa do końca stycznia 2014 r. Nabór przedsiębiorców odbywa się w trybie ciągłym. Wymagana jest rejestracja na stronie: www.erasmus-entrepreneurs.eu.