Zamówienia publiczne: kiedy trzeba szczegółowo uzasadnić tajemnicę przedsiębiorstwa

Powiązania handlowe wykonawcy mogą zostać uznane za tajemnicę przedsiębiorstwa tylko przy skutecznym wykazaniu szczególnych korzyści płynących z dobrych relacji handlowych z danym podmiotem – uznała Krajowa Izba Odwoławcza

Publikacja: 30.09.2019 18:00

Zamówienia publiczne: kiedy trzeba szczegółowo uzasadnić tajemnicę przedsiębiorstwa

Foto: 123RF

Wyrokiem z 27 czerwca 2019 r. (sygn. akt KIO 1093/19) Krajowa Izba Odwoławcza rozstrzygnęła sprawę z odwołania złożonego w toku przetargu nieograniczonego na dostawę wyrobów medycznych. Odwołanie to zawierało szereg zarzutów wobec czynności zamawiającego, w tym w szczególności zarzut odnoszący się do zaniechania odtajnienia wyjaśnień dotyczących rażąco niskiej ceny, które zostały złożone przez konkurenta odwołującego. Jak wskazywał odwołujący, uzasadnienie zastrzeżenia wyjaśnień - jako zawierających tajemnicę przedsiębiorstwa - przytaczało jedynie kilka orzeczeń, jedno zdanie z komentarza oraz treść przepisu ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (uzn). Jego treść merytoryczna ograniczała się natomiast jedynie do ogólnikowych stwierdzeń.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Administracja
Wiata na działce to labirynt prawny dla inwestorów
Administracja
Katarzyna Wójcik: Jakie zasady obowiązują na plaży
Administracja
Na plaży trzeba się pilnować, inaczej można skończyć z mandatem
Administracja
Prawo do kwestionowania egzekucji nie uratuje nadpłaty
Administracja
Kiedy gmina może złagodzić zakaz spożywania alkoholu?
Reklama
Reklama