Aktualizacja: 14.08.2021 12:33 Publikacja: 14.08.2021 00:01
Foto: Adobe Stock
Dbanie o zdrowie i życie konsumentów to jeden z ważnych obowiązków urzędników powołanej w tym celu inspekcji. Wszystko musi się jednak odbywać zgodnie z procedurami i kompetencjami. O tym, że organy administracji publicznej działają na podstawie i w granicach prawa powszechnie obowiązującego i są nimi związane, przypomniał urzędnikom Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 20 kwietnia 2021 r.
Czytaj także:
W najnowszym numerze dodatku „Administracja” sporo miejsca poświęcamy tematyce funkcjonowania spółek komunalnych.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
W wyniku zmiany przepisów rada nadzorcza w spółce komunalnej uzyskała bardzo skuteczne narzędzie do realizowania swoich zadań.
Ocena podwójnej roli samorządu jako organu interpretacyjnego oraz wnioskującego o jej wydanie nie jest jednoznaczna i wywołuje wątpliwości.
Samo posiadanie przez gminę statusu podatnika podatku od nieruchomości, nie daje jej legitymacji do wniesienia skargi do sądu administracyjnego na interpretację indywidualną, którą wydał dla niej jej organ wykonawczy.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Sąd Najwyższy stosuje prymat dyrektyw wykładni celowościowej w stosunku do przepisów regulujących obowiązek zawierania umów o odprowadzanie ścieków przez spółkę komunalną.
Dostarczanie energii elektrycznej w celu ładowania pojazdu elektrycznego do punktu ładowania stanowiącego część publicznej sieci takich punktów stanowi dostawę towarów - orzekł TSUE
Do datio in solutum nie ma zastosowania ograniczenie w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów straty powstałej na takiej transakcji przewidziane dla czynności odpłatnego zbycia.
Bonus potransakcyjny przyjmujący postać dodatkowo wydanego towaru, w związku ze spełnieniem przesłanek określonych w umowie, obniża u podatnika wartość podstawy opodatkowania VAT i kwoty podatku należnego z tytułu sprzedaży towarów handlowych.
Wzrost kosztu obsługi długu w latach 2026-2028 pozostaje głównym zagrożeniem dla stabilności makroekonomicznej kraju. W najbliższych latach jest nieunikniony powolny spadek tempa wzrostu PKB do 1,5 proc. rocznie - z racji wysokiego już poziomu wydajności pracy i niskich inwestycji.
Decyzje prezydenta o obsadzie personalnej organów sądownictwa nie mogą być zaskarżone do sądu administracyjnego.
Dziura w kasie państwa jeszcze w tym roku ma poszybować do 240 mld zł. W krótkim okresie może to być strategiczny ruch odciążający przyszłoroczny budżet. Ale można też zapytać, czy rząd Donalda Tuska w ogóle myśli o zacieśnieniu fiskalnym?
Rząd zwiększył deficyt aż do rekordowych 240 mld zł. Ekonomiści przypuszczają, że za nowelizacją ustawy budżetowej kryje się chęć dokonania wydatków w 2024 r. i odciążenia budżetu na 2025 r.
Prawidłowość wskazania przyczyny wypowiedzenia należy oceniać pod kątem tego, czy umożliwia pracownikowi obronę przed merytorycznie nieuzasadnionym działaniem pracodawcy. Dopiero przy braku precyzyjnego i zrozumiałego wskazania tej przyczyny oświadczenie woli jest wadliwe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas