Reklama
Rozwiń

Czy wcześniejsze kary umowne mogą prowadzić do wykluczenia

To, czy naliczenie kary umownej w uprzednim zamówieniu publicznym mieści się w przesłankach art. 109 ust. 1 pkt 7 prawa zamówień publicznych, to interesujący i doniosły problem dla praktyki sądowej i pozasądowej.

Aktualizacja: 30.08.2021 11:55 Publikacja: 25.08.2021 02:00

Czy wcześniejsze kary umowne mogą prowadzić do wykluczenia

Foto: Adobe Stock

Wykonawcy, którzy wcześniej nie wykazali się należytą rzetelnością, mogą nie być dopuszczeni do udziału w postępowaniu, jeżeli zamawiający przewiduje zastosowanie art. 109 ust. 1 pkt 7 p.z.p. Jak wiadomo, zgodnie z przywołanym przepisem wykonawca podlega wykluczeniu, jeżeli z przyczyn leżących po jego stronie w znacznym stopniu lub zakresie nie wykonał lub nienależycie wykonał albo długotrwale nienależycie wykonywał istotne zobowiązanie wynikające z wcześniejszej umowy w sprawie zamówienia publicznego, co doprowadziło do wypowiedzenia lub odstąpienia od umowy, odszkodowania, wykonania zastępczego lub realizacji uprawnień z tytułu rękojmi za wady. Omówione tu zostaną wybrane aspekty kary umownej, a tym samym poza zakresem rozważań leży m.in. szczegółowe opisywanie innych elementów poszczególnych przesłanek, czy też ujęcie samych przesłanek, kwestii ciężaru dowodu i problematyki dowodowej na tle art. 109 ust. 1 pkt 7 ustawy p.z.p., a także zagadnień dotyczących umowy koncesji.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
EZD w administracji – jak prowadzić elektroniczną dokumentację?
Administracja
Jaka stawka VAT za udostępnianie boiska stadionu miejskiego?
Administracja
Zakup usługi analitycznej z zagranicy a podatek u źródła
Administracja
Czy za częstszy odbiór szkła i papieru gmina może żądać opłaty dodatkowej?
Administracja
Środki z programu regionalnego na ochronę przyrody
Administracja
NFOŚiGW z miliardem złotych na odbudowę infrastruktury zniszczonej przez powódź