Trzeba określić wysokość pomocy finansowej dla innej gminy

- Regionalna izba obrachunkowa stwierdziła nieważność uchwały rady gminy w sprawie udzielenia pomocy finansowej innej gminie z przeznaczeniem na remont ośrodka pomocy społecznej. W uzasadnieniu podano, że nie wskazano wysokości pomocy finansowej (dotacji). Czy było to zbędne, skoro kwota została ujęta w samym budżecie – w planie wydatków. Czy są podstawy do zaskarżenia uchwały RIO? – pyta radny.

Publikacja: 04.10.2021 12:29

Trzeba określić wysokość pomocy finansowej dla innej gminy

Foto: Adobe Stock

Analiza pytania wymaga odniesienia się do regulacji prawnych różnych aktów prawnych. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o przepisach ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz.U. z 2021 r. poz. 1372), gdzie w art. 10 postanowiono, po pierwsze, że – wykonywanie zadań publicznych może być realizowane w drodze współdziałania między jednostkami samorządu terytorialnego. Po drugie – gminy, związki międzygminne oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego mogą sobie wzajemnie bądź innym jednostkom samorządu terytorialnego udzielać pomocy, w tym pomocy finansowej. W funkcjonalnym związku z ww. przepisami pozostają regulacje prawne ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2021 r. poz. 305 z późn. zm.). W tym zakresie na uwagę zasługują przepisy art. 216 ust. 2 pkt 5 oraz art. 220. Z ich treści wynika, że z budżetu jednostki samorządu terytorialnego może być udzielona innym jednostkom samorządu terytorialnego pomoc finansowa w formie dotacji celowej lub pomoc rzeczowa. Podstawą udzielenia pomocy, o której mowa w ust. 1, jest umowa. Nadto, wydatki budżetu jednostki samorządu terytorialnego są przeznaczone na realizację zadań określonych w odrębnych przepisach, a w szczególności na pomoc rzeczową lub finansową dla innych jednostek samorządu terytorialnego, określoną odrębną uchwałą przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Wszystkie grzechy spółek komunalnych
Administracja
Członek zarządu „nie wykpi” się łatwo od odpowiedzialności
Administracja
Nadzorowanie radnych nie powinno ograniczać ich samodzielności
Administracja
Obywatelom nie można rzucać kłód pod nogi
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Administracja
Deweloper powinien ujawnić plan na zagospodarowanie całego osiedla
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń