Trzeba określić wysokość pomocy finansowej dla innej gminy

- Regionalna izba obrachunkowa stwierdziła nieważność uchwały rady gminy w sprawie udzielenia pomocy finansowej innej gminie z przeznaczeniem na remont ośrodka pomocy społecznej. W uzasadnieniu podano, że nie wskazano wysokości pomocy finansowej (dotacji). Czy było to zbędne, skoro kwota została ujęta w samym budżecie – w planie wydatków. Czy są podstawy do zaskarżenia uchwały RIO? – pyta radny.

Publikacja: 04.10.2021 12:29

Trzeba określić wysokość pomocy finansowej dla innej gminy

Foto: Adobe Stock

Analiza pytania wymaga odniesienia się do regulacji prawnych różnych aktów prawnych. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o przepisach ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz.U. z 2021 r. poz. 1372), gdzie w art. 10 postanowiono, po pierwsze, że – wykonywanie zadań publicznych może być realizowane w drodze współdziałania między jednostkami samorządu terytorialnego. Po drugie – gminy, związki międzygminne oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego mogą sobie wzajemnie bądź innym jednostkom samorządu terytorialnego udzielać pomocy, w tym pomocy finansowej. W funkcjonalnym związku z ww. przepisami pozostają regulacje prawne ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2021 r. poz. 305 z późn. zm.). W tym zakresie na uwagę zasługują przepisy art. 216 ust. 2 pkt 5 oraz art. 220. Z ich treści wynika, że z budżetu jednostki samorządu terytorialnego może być udzielona innym jednostkom samorządu terytorialnego pomoc finansowa w formie dotacji celowej lub pomoc rzeczowa. Podstawą udzielenia pomocy, o której mowa w ust. 1, jest umowa. Nadto, wydatki budżetu jednostki samorządu terytorialnego są przeznaczone na realizację zadań określonych w odrębnych przepisach, a w szczególności na pomoc rzeczową lub finansową dla innych jednostek samorządu terytorialnego, określoną odrębną uchwałą przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Administracja
Wiata na działce to labirynt prawny dla inwestorów
Administracja
Katarzyna Wójcik: Jakie zasady obowiązują na plaży
Administracja
Na plaży trzeba się pilnować, inaczej można skończyć z mandatem
Administracja
Prawo do kwestionowania egzekucji nie uratuje nadpłaty
Administracja
Kiedy gmina może złagodzić zakaz spożywania alkoholu?
Reklama
Reklama