Aktualizacja: 19.09.2024 02:24 Publikacja: 06.10.2021 10:38
Informacja, która istnieje tylko w pamięci i nie została utrwalona na nośnikach informacji, nie jest informacją publiczną
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Przekazywanie otwartych danych i informacji sektora publicznego do ponownego wykorzystywania jest zadaniem organów władzy publicznej.
11 sierpnia 2021 r. została uchwalona ustawa o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz.U. 2921 poz. 1641). Jest to już trzeci akt prawny regulujący zasady ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego w naszym kraju. Aktywność naszego ustawodawcy w tym zakresie jest ściśle powiązana z aktywnością ustawodawcy europejskiego. Nie jest bowiem tajemnicą, że gdyby nie ustawodawca europejski, w Polsce nie byłoby prawa do ponownego wykorzystywania. Podobna zależność jest w wielu państwach członkowskich. Zmiany w polskim prawie są wynikiem konieczności implementacji dyrektywy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Wprowadzenie prawa do ponownego wykorzystywania nastąpiło w Polsce 29 grudnia 2011 r. Do ustawy o dostępie do informacji publicznej dodano wtedy rozdział 2a. Potem uchwalona została odrębna ustawa z 5 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz.U. z 2019 r. poz. 1446). Akt ten obowiązuje do chwili obecnej. Ma go zastąpić wspomniana na wstępie ustawa. Wejdzie ona w życie 7 grudnia 2021 r., poza jednym przepisem dotyczącym danych dynamicznych. Ten zacznie obowiązywać dopiero od 7 marca 2022 r.
Co się stanie, jeżeli szkoła nie wpisze liczby uczniów do systemu do 30 września? Czy uchwałą można wykluczyć wydatki z dotacji oświatowej na środki trwałe? Czy z dotacji oświatowej można sfinansować nagrody dla nauczycieli? Co mówi na to RIO?
Kogo organ nadzoru architektoniczno-budowlanego może wezwać do dostarczenia ocen technicznych lub ekspertyz? Kto ponosi ich koszty? Kiedy organ nakaże rozbiórkę samowoli budowlanej?
Czy w przypadku wymaganych konsultacji uchwały wystarczy, że sejmik województwa ustali, jaki adres elektroniczny wskazał do konsultacji właściwy organ statutowy związku zawodowego? Czy musi sprawdzić aktualność tego adresu?
Włodarze i skarbnicy regularnie muszą sprawdzać określone wskaźniki. Ich zarządzanie finansami jednostki samorządu terytorialnego podlega też okresowej kontroli różnych organów – mówią dr hab. Zbigniew Grzymała i dr Agnieszka Wójcik-Czerniawska
Doradzą i sfinansują a w razie potrzeby naprawią i podstawią auto pod drzwi. Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces i wcale nie kończy wraz z wybraniem wymarzonego modelu. Jak wesprzeć w tym menedżera floty?
Fundowane pracownikom szkolenia mogą podlegać zwolnieniu z podatku. Fiskus potwierdza to w interpretacjach. Jakie są warunki skorzystania z ulgi?
Czy odmowa urzędu udostępnienia informacji publicznej w sytuacji, gdy wnioskodawca nadużywania tego prawa publicznego, powinna następować poprzez wydanie decyzji?
Urzędnicy, reagując na nadużycia w zakresie dostępu do informacji publicznej, muszą się trzymać określonych reguł wynikających z przepisów. W jakiej formie mogą odmówić dostępu do informacji publicznej?
Burmistrz nie jest uprawniony do określania w drodze zarządzenia zasad wysokości opłat w związku z udostępnieniem informacji publicznej.
Ostateczna wartość zawartych umów czy należności wynikające z faktur to nie tajemnica przedsiębiorcy.
Do naruszenia dobrego imienia jednostki samorządu terytorialnego może dojść wskutek działań podejmowanych w odniesieniu do organów gminy oraz zatrudnionych przez nią pracowników, a nawet jednostek organizacyjnych i pomocniczych. Jakie działania podjąć, by chronić dobre imię samorządu?
Chociaż niejawne procesy nie pozwalają mediom kontrolować wymiaru sprawiedliwości, eksperci nie oczekują zmian.
Sąd Unii Europejskiej orzekł w środę, że Komisja Europejska pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen naruszyła unijną zasadę przejrzystości, nie ujawniając informacji dotyczących umów na szczepionki przeciw COVID-19. Komisja może odwołać się od tego orzeczenia do TSUE.
Prywatność dyrektora szkoły znajduje się pod ochroną, w czasie kiedy jest on już na emeryturze – wynika z wyroków sądów administracyjnych. Jego dane nie mogą zostać udostępnione, nawet jeśli dotyczą istotnej społecznie kwestii.
W powszechnej świadomości powódź z 1997 r. była wyjątkowym wydarzeniem w skali całego tysiąclecia. Dlatego też stanowi naturalny punkt odniesienia dla tej obecnej. Warto jednak pamiętać, że w historii Dolnego Śląska podobnych katastrof było więcej.
Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze wszczęła śledztwo w sprawie przerwania w niedzielę 15 września wałów przeciwpowodziowych w Cieplicach. Wcześniej w internecie pojawiły się doniesienia, że tamtejszy deweloper miał wykopać przy użyciu koparki przepust, by ratować nowo wybudowany luksusowy resort. Deweloper kategorycznie odpiera te zarzuty. Publikujemy jego oświadczenie.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. MSZ Ukrainy poinformował, że Polska otrzyma notę protestacyjną w związku z zatrzymaniem na lotnisku w Krakowie ukraińskiego boksera, Ołeksandra Usyka.
Łukasz Skorupski obronił rzut karny, a Bologna w swoim pierwszym w historii występie w Lidze Mistrzów zremisowała bezbramkowo z Szachtarem Donieck.
W poniedziałek zostanie uruchomiona operacja pod kryptonimem „Feniks”. - To będzie chyba największa operacja w historii Polski – zapowiedział w „Kropce nad i” szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła.
Z generatywną sztuczną inteligencją kojarzyły się dotąd amerykańskie firmy, jak OpenAI, Meta czy Google. Ale w tym wyścigu to Chińczycy mogą wkrótce wyjść na prowadzenie.
Historyczny i rekordowy, tak w dwóch słowach można podsumować 32. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. 769 wystawców zaprezentowało najnowsze osiągnięcia w dziedzinie bezpieczeństwa, potwierdzając status MSPO jako jednego z trzech najważniejszych wydarzeń tego typu w Europie.
Małoletni, który uległ wypadkowi w czasie zajęć dydaktycznych, może ubiegać się o świadczenie bez konieczności dokumentowania okresów składkowych i nieskładkowych.
Zmarł Felicjan Andrzejczak, były wokalista Budki Suflera, współautor takich przebojów jak „Jolka, Jolka pamiętasz”, „Czas ołowiu” czy „Noc komety”. Miał 76 lat.
Noworodek, którego ciało znaleziono w Brzezinach koło Mińska Mazowieckiego żył po urodzeniu – ustaliła prokuratura. Policja zatrzymała cztery osoby, a matce dziecka, 18-letniej obywatelce Ukrainy, grozi areszt.
– Zadaniem państwa nie jest narzekanie ani oskarżanie czy szukanie kozłów ofiarnych. Nie możemy się wdawać w jakieś idiotyczne potyczki z opozycją tylko walczyć ze skutkami powodzi – mówił premier Donald Tusk w rozmowie z Justyną Dobrosz-Oracz w TVP.
Ważny kamień milowy – 5000 wyróżnionych artykułów osiągnęła polska Wikipedia. Na dodatek miało to miejsce w Miesiącu Wyróżnionego Artykułu, akcji, która ma na celu promowanie jakości treści w największej polskojęzycznej encyklopedii internetowej.
Przed nabyciem działki przy wodzie płynącej lepiej wcześniej sprawdzić jej status wodnoprawny. Zwłaszcza gdy ma być przez nią jedyny dojazd do sąsiedniej nieruchomości.
Wojsko ofiarnie pomaga w likwidacji skutków powodzi na południu Polski. To nie jest jednak dobry moment, aby wojskiem straszyć i urządzać propagandowe pokazówki.
Kwestie bezpieczeństwa i nie tylko - to tematy rozmowy marszałka Sejmu i prezydenta Turcji w Ankarze. - Prezydent Erdogan rozpoczął od złożenia kondolencji narodowi polskiemu z powodu powodzi dewastującej nasz kraj - mówił po rozmowie Szymon Hołownia. Wizyta potrwa do piątku.
Amerykański bank centralny zaczął cykl luzowania polityki pieniężnej od cięcia stóp procentowych o 50 pb. Większość analityków spodziewało się obniżki tylko o 25 pb., ale traderzy w ostatnich dniach coraz mocniej grali na cięcie o 0,5 pkt proc.
Po raz trzeci od momentu zaatakowania Ukrainy Władimir Putin zwiększył liczebność całej swojej armii. Eksperci gubią się w domysłach po co.
Rząd uruchomił specjalny serwis, w którym internauci mogą uzyskać najważniejsze informacje dotyczące powodzi na południowym zachodzie Polski.
Część Opolszczyzny i Dolnego Śląska jest zalana, ale ludzie najbardziej są źli na podawanie przez media i urzędników niesprawdzonych informacji. Poszkodowani liczą na pomoc państwa. Opozycja krytykuje rządowe akcje pomocowe i premiera Donalda Tuska.
Radni nie mogą uchwalić przepisów, które uzależniają prawa do abonamentu w strefie płatnego parkowania przy autach w użyczeniu od umowy w formie aktu notarialnego.
Jeśli nabyliśmy przedsiębiorstwo w drodze datio in solutum, nie możemy naliczać odpisów amortyzacyjnych od wartości firmy. Tak wynika z interpretacji ogólnej ministra finansów.
Znając wyważony projekt wystawy stałej Muzeum Historii Polski, obawiałem się, że gdyby PiS wygrał kolejne wybory, minister Gliński wraz z Jarosławem Kaczyńskim zwolnią dyrektora Roberta Kostrę. Do głowy mi jednak nie przyszło, że nowa ministra Hanna Wróblewska, przejmując pisowskie zwyczaje, zechce to zrobić sama.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał tzw. rzecznika ad hoc, którego zadaniem będzie rozliczenie działań głównego rzecznika dyscyplinarnego Piotra Schaba i jego zastępców Michała Lasoty i Przemysława Radzika oraz byłego prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie i członka neoKRS Macieja Nawackiego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas