Aktualizacja: 08.09.2024 09:35 Publikacja: 20.10.2021 11:48
Foto: Adobe Stock
Globalny kryzys klimatyczny zachęca do inwestowania w odnawialne źródła energii. Ale już lokalizacja urządzeń do produkcji zielonej energii wywołuje spory i opór lokalnych społeczności.
To, że takie sprawy nie są proste i wymagają zachowania odpowiednich procedur, samorządowym urzędnikom potwierdza wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 18 sierpnia 2021 r.
Wydatki związane z zaspokojeniem roszczeń mniejszościowych akcjonariuszy spółki przejętej w związku z przymusowym wykupem akcji są kosztem uzyskania przychodu.
To wnioskodawca powinien dołożyć wszelkiej staranności, aby wykazać, że dane inwestycje służą realizacji celów pomocy de minimis. Na czym polega pomoc publiczna państwa? Kto i na jakich zasadach może ją otrzymać?
Organy i sądy administracyjne nie wypracowały jak dotąd jednolitego stanowiska, czy można finansować z dotacji oświatowej wizyty podopiecznych w kinach, teatrach czy parkach rozrywki. W którym kierunku skłania się najnowsze orzecznictwo WSA?
Urząd gminy może wyodrębnić środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli we własnym budżecie. Czy taka dopłata jest przychodem nauczyciela podlegającym PIT i czy powstają z jej tytułu obowiązki wobec fiskusa?
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent. Klienci, którzy otworzą CitiKonto, będą mogli skorzystać przez 4 miesiące z promocyjnego oprocentowania 7,2% na koncie oszczędnościowym do kwoty 100 000 złotych. Tym razem dodatkowo można zgarnąć nawet 320zł!
Związek wydatków na zaspokojenie roszczeń akcjonariuszy mniejszościowych z przychodami spółki jest wystarczająco istotny, by uznać je za koszty.
Formentor oferuje szeroki wybór silników i technologii.
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, sędzia NSA zajmujący się od 30 lat podatkami, pełniący funkcję szefa Biura Informacji Sądowej w NSA, i jego zastępca w PKW sędzia TK Julii Przyłębskiej Wojciech Sych postanowili iść w sukurs dokonaniom NSA i bynajmniej nie jest to droga w stronę słońca.
I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska ma zamiar korzystać z immunitetu sędziowskiego w związku z wszczęciem śledztwa w sprawie niezwoływania przez nią posiedzenia pełnego składu Trybunału Stanu. Jak tłumaczy nie ma innego wyjścia, bo sędziemu nie wolno zrzec się immunitetu. Poza tym samo wszczęcie śledztwa uważa za "temat zastępczy".
–Jeśli chodzi o wyroki wydawane z udziałem osób powołanych na urząd sędziego po 2018 r., to musimy działać w taki sposób, aby maksymalnie zachować stabilność systemu prawnego – powiedział dziennikarzom minister sprawiedliwości Adam Bodnar po spotkaniu z przedstawicielami środowisk prawniczych.
Premier Donald Tusk zapowiedział, że nie złoży kontrasygnaty po postanowieniem Andrzeja Dudy o wyznaczeniu osoby kierującej Izbą Pracy Sądu Najwyższego. Nazwał to kolejną próbą legalizowania sytuacji z neosędziami.
Prokuratura wszczęła kolejne śledztwo ws. Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej. Chodzi o niedopełnienie obowiązków, jakiego miała się dopełnić w ramach sprawowania funkcji Przewodniczącego Trybunału Stanu.
Premier i minister sprawiedliwości otworzyli w piątek konsultacje ze środowiskiem prawniczym, których tematem jest reforma sądownictwa. - Najważniejsze w tym momencie to postawienie kropki nad „i” oraz trwałe przywrócenie praworządności w Polsce - mówi Adam Bodnar.
Twórca marki "Red is Bad" Paweł Szopa decyzją sądu będzie poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania. Sprawa dotyczy nieprawidłowości w wydatkowaniu pieniędzy z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS).
W piątek poznamy plany ministra Adama Bodnara na zmiany w Sądzie Najwyższym i los neosędziów. Swoje propozycje wysuwa też komisja kodyfikacyjna. Szanse na podpis prezydenta pod tymi rozwiązaniami są jednak niewielkie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę
W pierwszym wspólnym artykule dotyczącym obecnych zagrożeń na świecie William Burns i Richard Moore – dyrektorzy amerykańskiego CIA i brytyjskiego MI6 – stwierdzili, że "nie ma wątpliwości, iż ład światowy jest zagrożony w sposób, jakiego nie widzieliśmy od czasów zimnej wojny".
Posiadanie trwałego rysunku na ciele przez kandydata do służb podległych MSWiA nie będzie już traktowane jako istotne do badania przez psychiatrę. Wcześniej podejście do tatuaży zliberalizowało MON.
30 września mija termin ważności niemal 400 tys. orzeczeń o niepełnosprawności lub orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Co muszą zrobić posiadające je osoby, aby nie stracić przysługujących im uprawnień?
Ukraina ma nowego szefa dyplomacji. Poprzedni zbulwersował Polaków wypowiedzią o Wołyniu, ale nie z tego powodu odszedł ze stanowiska. Mówił to, co myślą elity ukraińskie.
"Czy afera związana z byłym szefem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Michałem K., Pani/Pana zdaniem zaszkodzi PiS?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Po dwóch wygranych w Australian Open Aryna Sabalenka sięgnęła po trzeci tytuł w trzecim wielkoszlemowym turnieju - US Open. W trwającym niespełna dwie godziny i trzymającym do końca w napięciu finale Białorusinka pokonała Jessikę Pegulę 7:5, 7:5.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 6 na 7 września, po ataku drona na obwód woroneski w Rosji, doszło do ewakuacji kilku miejscowości.
— Mam dla was dobrą wiadomość, kino jest w znakomitym stanie – powiedziała Isabelle Huppert, przewodnicząca jury konkursu głównego. Razem z nią oceniali filmy Agnieszka Holland, James Gray, Andrew Haigh, Kleber Mendonça Filho, Abderrahmane Sissako, Giuseppe Tornatore, Julia von Heinz i Zhang Ziyi. Za najlepszy film festiwalu uznali oni „W pokoju obok” Pedro Almodóvara – opowieść o prawie do godnej śmierci, ale też o życiu.
Triumfem Bartosza Zmarzlika zakończyła się ósma runda Speedway Grand Prix w Rydze. Obrońca tytułu w finale przyjechał przed największym rywalem do złota w tym roku - Szwedem Fredrikiem Lindgrenem.
Coraz więcej e-sklepów oferuje konsumentom zakupy z odroczoną płatnością. Wkrótce taka możliwość będzie dostępna także dla firm - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
Od soboty 7 września obowiązują wyższe kwoty odszkodowań z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Maksymalna kwota to blisko 223 tysiące złotych.
Od czerwca do końca sierpnia 2024 roku liczba zgłoszeń z tytułu ubezpieczenia podróżnego wzrosła o 17,8 procent względem ubiegłego roku i wyniosła ponad 17,5 tysiąca - podliczyła firma ubezpieczeniowa Mondial Assistance. Najwięcej zgłoszeń napłynęło z Turcji, Grecji i Bułgarii.
Donald Tusk ma rację. Przyzwyczailiśmy się, że prezydent Andrzej Duda mówi czasem rzeczy skandaliczne. Ale nie przywykliśmy jeszcze do tego, że Tusk, mówiąc o rozliczeniach PiS, powie o Norymberdze. Jako Kaszub powinien wiedzieć, że pewnych porównań robić nie wypada.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z liderem holenderskiej skrajnej prawicy Geertem Wildersem. Do rozmowy doszło na marginesie Cernobbio Forum we Włoszech 7 września.
Postawienie szkoły w środku sporu prawnego nie wróży jej niczego dobrego. Poddanie jej ocenie politycznej jest niedopuszczalne w poważnym państwie – uważa prof. Marek Konopczyński z Uniwersytetu w Białymstoku, członek Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.
Coraz więcej rodziców zgłasza narodziny dziecka online - informuje Ministerstwo Cyfryzacji i przypomina, że w pewnych przypadkach imię dla noworodka wybierze urzędnik. Potem rodzice mogą je zmienić.
W wojnie Rosji z Ukrainą doszło do kolejnego istotnego przełomu - ocenił generał Roman Polko. Były dowódca GROM-u zaznaczył w rozmowie z "Faktem", że gdyby w 2008 r. państwa Zachodu postąpiły inaczej, dziś nie bylibyśmy świadkami eskalacji działań zbrojnych.
Podczas drążenia tunelu kolejowego w Łodzi w jednej z kamienic najpierw zawalił się strop między parterem a piwnicą, a kilka godzin później – część ściany.
Mecz Chorwacja - Polska będzie rywalizacją dwóch drużyn w przebudowie, ale to nasza nie ma nic do stracenia. Trudno o lepszą okazję, aby znów spróbować grać w piłkę, a nie tylko za nią biegać.
W Rosji drugi rok z rzędu nie udało się znaleźć ani jednego nowego dużego pola naftowego. Zasoby lądowe skończą się za 30 lat, a do podmorskich Rosjanie nie potrafią się dobrać bez zachodniej pomocy.
Lewica w trakcie konwencji w Krakowie postawiła na sprawy dotyczące mieszkalnictwa. Tuż przed pierwszym po wakacjach posiedzeniem Sejmu jej liderzy podkreślali, że są przeciwni dopłatom do kredytów. I zapowiedzieli kolejne, własne rozwiązania.
Ponad 2200 osób przebywających w przyfrontowych obwodach w Ukrainie otrzyma wsparcie od medyków. Projekt jest finansowany przez polski MSZ.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas