Nie każda uchwała władz lokalnych jest traktowana tak samo

Przepisy nie przewidują wprost kompetencji rady gminy do uchwalania programów zniżkowych dla mieszkańców lub innych osób związanych z gminą.

Aktualizacja: 24.02.2021 12:50 Publikacja: 24.02.2021 00:01

Nie każda uchwała władz lokalnych jest traktowana tak samo

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Przepisy nie. Niekiedy ustawy określają szczegółową podstawę do przyznawania różnego rodzaju korzyści, np. zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny rada gminy, rada powiatu oraz sejmik województwa mogą uchwalić samorządowy program przyznający uprawnienia członkom rodzin wielodzietnych. Nie oznacza to jednak, że inne działania, które nie są wprost przewidziane w ustawach, będą automatycznie sprzeczne z prawem. Mogą być one bowiem uznane za mieszczące się w zakresie zadań służących zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie zadania gminy mogą być wykonywane przy pomocy stanowienia prawa miejscowego. Poszczególne działania wymagają wykorzystania dopuszczonych przez ustawodawcę form działania. Niekiedy będzie to wyłącznie „zwykła" uchwała rady gminy, kiedy indziej – np. jedynie faktyczne działania wójta (burmistrza, prezydenta miasta) lub wydanie przez niego zarządzenia.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami