Aktualizacja: 24.02.2021 12:50 Publikacja: 24.02.2021 00:01
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
Przepisy nie. Niekiedy ustawy określają szczegółową podstawę do przyznawania różnego rodzaju korzyści, np. zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny rada gminy, rada powiatu oraz sejmik województwa mogą uchwalić samorządowy program przyznający uprawnienia członkom rodzin wielodzietnych. Nie oznacza to jednak, że inne działania, które nie są wprost przewidziane w ustawach, będą automatycznie sprzeczne z prawem. Mogą być one bowiem uznane za mieszczące się w zakresie zadań służących zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie zadania gminy mogą być wykonywane przy pomocy stanowienia prawa miejscowego. Poszczególne działania wymagają wykorzystania dopuszczonych przez ustawodawcę form działania. Niekiedy będzie to wyłącznie „zwykła" uchwała rady gminy, kiedy indziej – np. jedynie faktyczne działania wójta (burmistrza, prezydenta miasta) lub wydanie przez niego zarządzenia.
W najnowszym numerze dodatku „Administracja” sporo miejsca poświęcamy tematyce funkcjonowania spółek komunalnych.
Od tego, w jaki sposób specjaliści od cyberbezpieczeństwa wytłumaczą pracownikom reguły, zależy, czy te reguły będą stosowane na co dzień
W wyniku zmiany przepisów rada nadzorcza w spółce komunalnej uzyskała bardzo skuteczne narzędzie do realizowania swoich zadań.
Ocena podwójnej roli samorządu jako organu interpretacyjnego oraz wnioskującego o jej wydanie nie jest jednoznaczna i wywołuje wątpliwości.
Samo posiadanie przez gminę statusu podatnika podatku od nieruchomości, nie daje jej legitymacji do wniesienia skargi do sądu administracyjnego na interpretację indywidualną, którą wydał dla niej jej organ wykonawczy.
Volkswagen ID.7 z zasięgiem ponad 700 km, Audi e-tron GT z mocą ładowania 320 kW, do tego po raz pierwszy w Polsce nowa elektryczna Cupra Tavascan i najmocniejszy w historii Bulli, czyli ID.Buzz GTX. Grupa Volkswagen nie zwalnia w elektromobilności i przełamuje kolejne bariery.
Sąd Najwyższy stosuje prymat dyrektyw wykładni celowościowej w stosunku do przepisów regulujących obowiązek zawierania umów o odprowadzanie ścieków przez spółkę komunalną.
Trwa realizacja największej inwestycji w obszarze zdrowia w historii samorządu województwa. Na placu budowy wmurowano kamień węgielny. Nowy szpital przyjmie pierwszych pacjentów w 2028 roku.
Ocena podwójnej roli samorządu jako organu interpretacyjnego oraz wnioskującego o jej wydanie nie jest jednoznaczna i wywołuje wątpliwości.
Samo posiadanie przez gminę statusu podatnika podatku od nieruchomości, nie daje jej legitymacji do wniesienia skargi do sądu administracyjnego na interpretację indywidualną, którą wydał dla niej jej organ wykonawczy.
Jest spora szansa, że nowe uprawnienia pozwolą gminom skuteczniej egzekwować przepisy prawa i chronić przestrzeń przed niepożądanymi zmianami.
Górne granice stawek podatku od środków transportowych na 2025 rok wzrosły o 2,7 proc. w stosunku do tegorocznych. Ostateczną decyzję w sprawie wysokości stawek podatku na terenie danej gminy podejmuje jednak rada gminy w formie uchwały.
Samorządy odegrają kluczową rolę we wdrażaniu strategii migracyjnej – mówi Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa.
Rafał Trzaskowski jest faworytem do nominacji KO na prezydenta. Co to znaczy dla Warszawy i dla samorządu ogólnie?
Po co lokalnym włodarzom deficytowe kluby piłkarskie? Bo mieszkańcy kochają swoich lokalnych reprezentantów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas