Aktualizacja: 20.01.2025 05:42 Publikacja: 15.06.2022 11:31
Foto: Adobe Stock
Rada podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia statutów pięciu sołectw. Skargę na tę uchwałę wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego prokurator okręgowy, w części dotyczącej statutu jednego z sołectw. Prokurator zarzucił uchwale istotne naruszenie art. 35 ust. 1 w zw. z art. 5a ust. 2 ustawy z 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym, poprzez niepoddanie projektu statutu jednego sołectwa społecznym konsultacjom z mieszkańcami w sposób, który powinien zostać uprzednio określony w uchwale rady gminy regulującej zasady i tryb przeprowadzania konsultacji podjętej na podstawie art. 5a ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym.
Ustawa o samorządzie gminnym zakazuje radnym prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Przewiduje też sankcje za złamanie tego zakazu.
Zakazu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia powiatu nie można rozciągnąć na prowadzenie szkoły niepublicznej.
Długość okresów wykluczenia wskazuje art. 111 prawa zamówień publicznych. Kontrowersje budzi termin, od którego liczy się wykluczenie.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Spółka komunalna wykonująca zadania publiczne ma obowiązek udostępniania informacji publicznej jej dotyczącej, jak i związanej z podejmowaną przez nią działalnością, na wniosek albo w Biuletynie Informacji Publicznej.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Sąd Najwyższy powinien orzekać o ważności wyborów w pełnym składzie, a o skargach wyborczych i protestach oraz finansowaniu partii politycznych w składach wyłanianych w drodze losowania - piszą Leszek Bosek i Grzegorz Żmij.
Prezydent Andrzej Duda zdecydował o odesłaniu części zapisów ustawy budżetowej na rok 2025 do Trybunału Konstytucyjnego w trybie tzw. kontroli następczej. Co to oznacza dla tegorocznego budżetu państwa?
To, czy przeciwko wójtowi gminy wpłynęło oficjalne oskarżenie o mobbing w pracy, stanowi informację publiczną, bo dotyczy działalności osoby pełniącej funkcje publiczne i jego podwładnych.
Sposób zwolnienia z pracy i praca w nadgodzinach bez polecenia szefa – to przykładowe zagadnienia z zakresu zatrudnienia, które rozstrzygały w ubiegłym roku sądy. Jak co roku prawnicy wytypowali dziesięć najważniejszych orzeczeń.
Sondaże pokazują spadki poparcia dla KO i Rafała Trzaskowskiego. Powodem może być brak wiary w to, że państwo, które nie potrafi rozstrzygnąć dotacji dla PiS po decyzji PKW czy wprowadzić nowego przedmiotu do szkół, będzie potrafiło na przykład skrócić kolejki do lekarza.
Ograniczenie swobody działalności gospodarczej polegające na wyznaczeniu aptece ogólnodostępnej dyżuru w dzień świąteczny nie narusza istoty tej wolności.
"W mojej ocenie przedstawiony opinii publicznej »raport« obarczony jest szeregiem błędów" - stwierdził prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski w reakcji na tzw. raport Bodnara dotyczący śledztw prowadzonych przez prokuratorów, gdy prokuraturę nadzorował Zbigniew Ziobro.
Sąd Najwyższy uchylił prawomocnie orzeczoną karę dożywocia dla 46-letniego Mamuki K., który brutalnie zamordował 28-letnią łodziankę Paulinę D.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas