Aktualizacja: 19.04.2025 20:46 Publikacja: 07.09.2022 10:40
Foto: Adobe Stock
Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 28 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (dalej: Prawo budowlane) roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem wyjątków opisanych w art. 29–31 Prawa budowlanego. Jest wydawana przez organ administracji architektoniczno-budowlanej, którym w pierwszej instancji jest starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu albo wojewoda (art. 28 ust. 1a w zw. z art. 82 ust. 2–4 Prawa budowlanego).
Reguła wynikająca z art. 28 ust. 1 Prawa budowlanego nie ma jednak charakteru bezwzględnie obowiązującego. W orzecznictwie sądowym wskazuje się, że Prawo budowlane nie obejmuje wszelkich zdarzeń w zakresie robót budowlanych. Przy wątpliwościach interpretacyjnych co do kwalifikacji robót budowlanych należy dać pierwszeństwo przepisom Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. (dalej: Konstytucja RP), albowiem Prawo budowlane wprowadza ograniczenia prawa własności, o których mowa w art. 64 ust. 3 Konstytucji RP.
Choć to rada gminy inicjuje założenie spółki komunalnej, późniejszy jej wpływ na działalność spółki jest ogranic...
Przepisy dają radnym uprawnienia informacyjne dotyczące spółek komunalnych. Czy to szansa na realną kontrolę i l...
Wynik rozpoznania zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej ma bezpośrednie przełożenie na badanie podstaw do...
Pozwolenia na budowę i konserwatorskie nie mogą zastąpić nakazu konserwatorskiego, bo udzielają one jedynie „pra...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Prawidłowość i jakość sporządzonej opinii oraz kompetencje merytoryczne, wykształcenie czy posiadanie wiedzy spe...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas