Czy jest obowiązek finansowania budowy lub przebudowy drogi?

Po wyroku Sądu Najwyższego z 24 lutego 2021 r., inwestorzy inwestycji niedrogowych zyskali podstawy do odwrócenia zwyczaju wielu zarządców dróg i organów architektoniczno-budowlanych do nakładania na inwestorów obowiązku partycypacji w realizacji inwestycji drogowej w zakresie wykraczającym poza przyczynę i cel jej realizacji.

Publikacja: 30.11.2022 10:58

Czy jest obowiązek finansowania budowy lub przebudowy drogi?

Foto: Adobe Stock

Tylko tekst pierwotny ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 1985 r. nr 14, poz. 60) stanowił wprost o tym, iż koszty budowy lub modernizacji dróg, spowodowane inwestycją niedrogową, należą do inwestora przedsięwzięcia. Kolejne zmiany tej ustawy, począwszy od ustawy z 14 listopada 2003 r. (Dz. U. z 2003 r. nr 200, poz. 1953) do obecnie obowiązującej wersji ustawy, stanowiącej załącznik do obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 7 lipca 2022 r. (Dz. U. z 2022 r., poz. 1693) nie przewidują expressis verbis obciążenia inwestora kosztami inwestycji niedrogowej. Zamiast tego konstruują obowiązek inwestora budowy lub przebudowy dróg publicznych spowodowanej inwestycją niedrogową w sposób bardzo ogólny.

Pozostało 93% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Bezprzetargowy tryb zbywania nieruchomości gminnych to wyjątek
Administracja
Nowa umowa urbanistyczna w ramach zintegrowanych planów inwestycyjnych
Administracja
Decyzje o usunięciu nieprawidłowości stwierdzonych w obiekcie budowlanym
Administracja
Tytuł prawny do samochodu nie może nikogo dyskryminować
Administracja
Rada nadzorcza w gminnej spółce – o czym należy pamiętać