Gmina może być stroną poręczenia

Nasza gmina jest podmiotem tworzącym samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej. Poręczyła kredyt zaciągnięty przez SPZOZ który ma problemy z jego spłatą. Czy na wniosek SPZOZ gmina może zacząć spłacać kredyt jako poręczyciel? W umowie poręczenia przewidziano że warunkiem spłaty przez gminę jest wymagalność raty a dodatkowo wezwanie z banku – pyta radny.

Publikacja: 18.04.2023 02:00

Gmina może być stroną poręczenia

Foto: Adobe Stock

Na uwagę zasługują przepisy art. 876 Kodeksu cywilnego i następnych. Wynika z nich, że przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał. Oświadczenie poręczyciela powinno być pod rygorem nieważności na piśmie. Nadto, można poręczyć za dług przyszły do wysokości z góry oznaczonej. Postanowiono również, że o zakresie zobowiązania poręczyciela rozstrzyga zakres zobowiązania dłużnika. Jednak czynność prawna dokonana przez dłużnika z wierzycielem po udzieleniu poręczenia nie może zwiększyć zobowiązania poręczyciela. Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia, wierzyciel powinien zawiadomić o tym niezwłocznie poręczyciela.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Kiedy funkcjonariusz publiczny przekracza niebezpieczną linię?
Administracja
Czym jest przestępstwo urzędnicze?
Administracja
Czy odpłatne udostępnianie sal w szkole przez gminę jest opodatkowane VAT?
Administracja
Jak postąpić w przypadku nienależnych wpłat do PPK?
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Administracja
Czy obowiązuje termin na ponowne uzgodnienie decyzji o warunkach zabudowy?