Aktualizacja: 10.11.2024 06:33 Publikacja: 18.04.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Na samym wstępie warto wyjaśnić, że w przypadku ogłoszonego konkursu nie chodzi o dofinansowanie usług medycznych, co mogłaby sugerować nazwa przywołanego działania. Zatem wnioskodawcami wcale nie muszą być szpitale lub przychodnie. Zgłaszane projekty nie mogą też polegać np. na tym, aby sfinansować pracownikom dodatkowe badania diagnostyczne lub wysłać ich do konkretnego specjalisty. Chodzi natomiast o szersze spojrzenie na potrzeby zdrowotne i stworzenie programów, które poprzez długofalowe oddziaływanie przyczyniałyby się do zachowania zdrowia i – generalnie – dobrej formy pracowników. Tak, aby różnego rodzaju dolegliwości lub choroby nie prowadziły do rezygnacji z pracy, a w każdym razie, aby miejsce pracy nie było tym, które do powstania lub narastania problemów zdrowotnych się przyczynia (a jeżeli się przyczynia, to przynajmniej jak w najmniejszym stopniu).
Obniżenie kary umownej na podstawie kodeksowych przesłanek miarkowania nie stanowi zmiany umowy w sprawie zamówienia publicznego. Nie podlega, więc ograniczeniom wynikającym z prawa zamówień publicznych.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Wyraźna nieadekwatność kary umownej, przy uwzględnieniu wszystkich jej funkcji i skutków, także niemajątkowych, uzasadnia jej obniżenie, czyli miarkowanie – mówi Luiza Modzelewska, wiceprezes Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.
To, czy darowizna nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
Dla obowiązku ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami nie ma znaczenia, czy właściciel nieruchomości korzysta z usług podmiotu prywatnego.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Podlaskie gminy, w których liczba ludności nie przekracza 15 tys. osób mogą ubiegać się o wsparcie z działania 2.9 programu regionalnego. Wnioski ws. dotacji na poprawę jakości wody, lepszą jej dostępność oraz mniejsze zużycie będą przyjmowane do 10 grudnia.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Z wyroku TSUE wynika, że to zamawiający ma decydować o tym, w jaki sposób miałoby następować ograniczenie dostępu do zamówień z takich krajów jak np. Chiny czy Turcja. W Urzędzie Zamówień Publicznych trwa analiza treści tego orzeczenia.
Dotacje dla szkół, przedszkoli i placówek oświatowych mogą być wydawane wyłącznie na dofinansowane realizacji zadań w zakresie kształcenia, wychowania i opieki. Ale co to w rzeczywistości oznacza?
Na skutek zmiany ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego do samorządów ma trafić w 2025 r. o 26 mld zł więcej niż w roku bieżącym – mówi Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich ds. legislacyjnych, sekretarz strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Na 25 mln zł dofinansowania mogą liczyć podlaskie organizacje, instytucje rynku pracy i ośrodki wsparcia. Celem podejmowanych przez nie działań ma być integracja społeczna.
Głównym efektem i chyba celem głębokiej reformy finansowania samorządów jest po prostu uznanie i wzmocnienie roli samorządów w Polsce. To dobra odmiana po ośmiu latach rządu PiS.
Projekty dot. rewitalizacji mają poprawiać warunki życia mieszkańców obszarów wiejskich, uatrakcyjniać przestrzeń publiczną, stwarzać miejsca spotkań i dbać o środowisko. Na składanie propozycji takich działań jest czas do końca stycznia 2025 r.
Współpraca samorządów jest korzystna nie tylko dlatego, że mogą liczyć na dofinansowanie wspólnych projektów. To również sposób na ich rozwój. Takie współdziałanie trzeba dobrze zaplanować.
Niektóre miejskie obszary funkcjonalne tworzące zintegrowane inwestycje terytorialne powinny przygotować strategię rozwoju ponadlokalnego do końca 2025 r., jeżeli chcą pozyskać środki w tej perspektywie – mówi radca prawny dr hab. Katarzyna Kokocińska, prof. UAM w Poznaniu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas