Kanwą orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie były zapisy uchwały Rady Miejskiej w Piszu w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, które zaskarżył prokurator.
Co na to prokurator
Podniósł, że w zakwestionowanych regulacjach, kontrolę społeczną, o której mowa w tym przepisie art. 21 ust. 3 pkt 5 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego, Rada powierzyła jednej z komisji rady miejskiej, która jest komisją organu jednostki samorządowej, nie zaś czynnikiem społecznym. W konsekwencji, rada nie wypełniła normy kompetencyjnej, która wylicza obligatoryjne elementy uchwały.
Czynnik społeczny
Prokurator podkreślił, że poddanie kontroli społecznej musi mieć wymiar realny, gwarantujący możliwość faktycznego oddziaływania czynnika społecznego na podejmowane decyzje.
Czytaj więcej
Komisja może kontrolować tylko te podmioty, które podlegają kontroli rady gminy. Są nimi wójt, gminne jednostki organizacyjne i jednostki pomocnicze gminy.
W odpowiedzi na skargę, rada miejska wniosła o jej oddalenie w całości. Wskazano, że uchwała została opublikowana w Dzienniku Urzędowym województwa warmińsko-mazurskiego i wojewoda nie orzekł o jej nieważności.
Sąd podzielił stanowisko prokuratura, że Komisja Rady Gminy nie spełnia ustawowego warunku poddania kontroli społecznej zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy.
Jak przypomniano, zgodnie z art. 21 ust.1 ustawy o samorządzie gminnym – rada gminy ze swojego grona może powoływać stałe i doraźne komisje do określonych zadań, ustalając przedmiot działania oraz skład osobowy. Komisje podlegają radzie gminy, przedkładają jej plan pracy oraz sprawozdania z działalności. Rada gminy jest jej organem stanowiącym i kontrolnym, który wykonuje powierzone mu zadania działając m.in. lub poprzez swoje komisje.
- Nie można zatem przyjąć, że poddanie kontroli społecznej trybu rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali zawieranych na czas nieoznaczony i najem socjalny lokali może odbywać się poprzez komisję rady. Kontrola społeczna powinna odbywać się poprzez instytucję społeczną, a taką nie jest komisja rady – wskazał WSA. - Mamy do czynienia z kontrolą społeczną, jeśli służy ona danej społeczności i oddziałuje na podejmowane decyzje – dodał.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 18 maja 2023 roku.
Sygnatura akt: II SA/Ol 304/23