Aktualizacja: 20.04.2025 01:34 Publikacja: 09.08.2023 12:57
Foto: AdobeStock
Analizując przebieg i organizację postępowań o udzielenie zamówień publicznych, jak również powstałe na skutek błędów zamawiających orzecznictwo KIO, daje się zauważyć, iż w wielu przypadkach zamawiający mogli usprawnić, przyspieszyć prowadzone postępowania i uniknąć negatywnych konsekwencji w postaci uwzględnienia odwołań wykonawców, gdyby skorzystali w odpowiednim czasie z fachowej pomocy.
Chodzi tutaj o zapomnianą przez zamawiających, niewykorzystaną instytucję biegłego, uregulowaną obecnie w art. 55 ust. 4 Prawa zamówień publicznych. Zamawiający sprawnie powołują komisje przetargowe, często stałe do obsługi wszystkich prowadzonych przez siebie postępowań. Praktyka w zakresie ich powoływania zależy przede wszystkim od wielkości i doświadczenia podmiotu, jakim jest dana jednostka samorządu terytorialnego. Wiedzą o tym, że komisja przetargowa jest zespołem pomocniczym kierownika zamawiającego do dokonywania powierzonych przez niego czynności w postępowaniu czy związanych z jego przygotowaniem.
Choć to rada gminy inicjuje założenie spółki komunalnej, późniejszy jej wpływ na działalność spółki jest ogranic...
Przepisy dają radnym uprawnienia informacyjne dotyczące spółek komunalnych. Czy to szansa na realną kontrolę i l...
Wynik rozpoznania zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej ma bezpośrednie przełożenie na badanie podstaw do...
Pozwolenia na budowę i konserwatorskie nie mogą zastąpić nakazu konserwatorskiego, bo udzielają one jedynie „pra...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Prawidłowość i jakość sporządzonej opinii oraz kompetencje merytoryczne, wykształcenie czy posiadanie wiedzy spe...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas