Kręta droga do większej wzajemności na rynkach

Unijny mechanizm Instrument Zamówień Międzynarodowych ma stanowić swego rodzaju lewar czy środek nacisku wobec polityki gospodarczej państw trzecich i wymuszać na tych państwach zapewnienie wzajemnego otwarcia rynków zamówień podmiotom z UE.

Publikacja: 20.09.2023 10:50

Kręta droga do większej wzajemności na rynkach

Foto: Adobe Stock

W ostatnim czasie Unia Europejska przyjęła rozwiązania prawne dotyczące dostępu do wspólnego europejskiego rynku zamówień publicznych. Jednym z nich jest przyjęcie regulacji dotyczącej Instrumentu Zamówień Międzynarodowych – IZM (ang. International Procurement Instrument, IPI). Czy IZM rozwiąże problem braku równego dostępu do rynków zagranicznych zamówień, z którymi borykają się dziś europejscy wykonawcy?

W obecnym kształcie europejskie zamówienia publiczne są stosunkowo otwarte dla podmiotów z krajów trzecich, podczas gdy rodzime firmy często nie posiadają analogicznego dostępu do zamówień publicznych w tych krajach. Ten stan rzeczy spowodował, że Unia Europejska postanowiła doprecyzować swoje priorytety w odniesieniu do otwarcia rynków zamówieniowych i przyjmuje bardziej asertywne stanowisko w zakresie wzajemności.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Administracja
Teresa Siudem: Czy postępowanie administracyjne przyspieszy?
Administracja
Zmiany w postępowaniu administracyjnym – jak stosować prawo w praktyce
Administracja
Jak prawidłowo oznaczyć stronę postępowania?
Administracja
Czy gmina może odliczyć VAT od budowy lodowiska wniesionego aportem do spółki?
Administracja
Czy komisja rewizyjna może kontrolować spółkę?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama