Czy samoopodatkowanie się gminy ma sens? Ta instytucja prawna jest bezużyteczna

O instytucji samoopodatkowania się mieszkańców gminy słyszał każdy, kto interesuje się prawem samorządu terytorialnego. Jednak w praktyce jest to instytucja bezużyteczna.

Publikacja: 24.10.2023 05:00

Czy samoopodatkowanie się gminy ma sens? Ta instytucja prawna jest bezużyteczna

Foto: Adobe Stock

Samoopodatkowanie się mieszkańców gminy może być jedną ze spraw, która jest przedmiotem referendum lokalnego. Referendum w takiej sprawie różni się jednak w istotny sposób od referendów lokalnych prowadzonych w sprawie odwołania organu j.s.t. lub w sprawie istotnej dla wspólnoty samorządowej. Pierwsza różnica jest formalna – rozstrzygnięcie referendalne zapada w takim głosowaniu powszechnym, jeżeli „za” samoopodatkowaniem się opowie się co najmniej 2/3 głosujących w referendum. Druga różnica – materialna dotyczy skutku, jaki wywołuje rozstrzygnięcie referendalne. Jego skutkiem jest nałożenie na członków wspólnoty samorządowej obowiązku polegającego na nałożeniu na nich samych obowiązku ponoszenia nowej daniny publicznej. Istotę referendum lokalnego można sprowadzić do tych dwóch stwierdzeń, które nasuwają się po lekturze przepisów ustawy z 15 września 2000 r. o referendum lokalnym.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Urzędy nagradzają według własnego widzimisię
Administracja
Służba cywilna. 45 lat minęło, a postulaty strajkujących wciąż są aktualne
Administracja
Samorządom trudno osiągnąć wymagany poziom recyklingu
Administracja
Rozświetlamy Polskę – problem z inwestycją na cudzym majątku
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Czy trzeba nagrywać posiedzenia komisji rady gminy lub powiatu?