Aktualizacja: 06.11.2024 16:23 Publikacja: 19.12.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło nabór wniosków o dofinansowanie projektów ze środków działania 7.1 „Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej” programu „FEnIKS”, czyli programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko”, którego realizacja przypada na lata 2021-2027. Jeśli chodzi o aktualny nabór wniosków, to już wcześniej wytypowana została grupa uprawnionych wnioskodawców jak i zidentyfikowane przedsięwzięcia wpisujące się w cele działania. Teraz od tych instytucji zależy, czy w terminie i zgodnie z przyjętymi wymogami (kryteriami) przygotują i złożą dokumenty o dofinansowanie. Istotne jest też zgromadzenie środków własnych, ponieważ dotacja z działania 7.1 może finansować tylko część kosztów każdego projektu.
Obniżenie kary umownej na podstawie kodeksowych przesłanek miarkowania nie stanowi zmiany umowy w sprawie zamówienia publicznego. Nie podlega, więc ograniczeniom wynikającym z prawa zamówień publicznych.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Wyraźna nieadekwatność kary umownej, przy uwzględnieniu wszystkich jej funkcji i skutków, także niemajątkowych, uzasadnia jej obniżenie, czyli miarkowanie – mówi Luiza Modzelewska, wiceprezes Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.
To, czy darowizna nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
Dla obowiązku ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami nie ma znaczenia, czy właściciel nieruchomości korzysta z usług podmiotu prywatnego.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Podlaskie gminy, w których liczba ludności nie przekracza 15 tys. osób mogą ubiegać się o wsparcie z działania 2.9 programu regionalnego. Wnioski ws. dotacji na poprawę jakości wody, lepszą jej dostępność oraz mniejsze zużycie będą przyjmowane do 10 grudnia.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Podlaskie gminy, w których liczba ludności nie przekracza 15 tys. osób mogą ubiegać się o wsparcie z działania 2.9 programu regionalnego. Wnioski ws. dotacji na poprawę jakości wody, lepszą jej dostępność oraz mniejsze zużycie będą przyjmowane do 10 grudnia.
Bank Gospodarstwa Krajowego ma w swojej ofercie dla firm Gwarancję Biznesmax Plus. Wśród jej zalet jest elastyczność w dysponowaniu majątkiem firmy, korzystniejsze od standardowych warunki finansowania czy brak kosztu zabezpieczenia kredytu.
Dotacje dla szkół, przedszkoli i placówek oświatowych mogą być wydawane wyłącznie na dofinansowane realizacji zadań w zakresie kształcenia, wychowania i opieki. Ale co to w rzeczywistości oznacza?
Na skutek zmiany ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego do samorządów ma trafić w 2025 r. o 26 mld zł więcej niż w roku bieżącym – mówi Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich ds. legislacyjnych, sekretarz strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Gminy, podległe im jednostki, organizacje, spółdzielnie – te i inne podmioty mogą składać wnioski o dofinansowanie na działania pomagające w przygotowaniu się na zmiany klimatu w woj. opolskim
Na 25 mln zł dofinansowania mogą liczyć podlaskie organizacje, instytucje rynku pracy i ośrodki wsparcia. Celem podejmowanych przez nie działań ma być integracja społeczna.
Głównym efektem i chyba celem głębokiej reformy finansowania samorządów jest po prostu uznanie i wzmocnienie roli samorządów w Polsce. To dobra odmiana po ośmiu latach rządu PiS.
Mogłoby się wydawać, że na przestrzeni ostatnich kilku lat sądy administracyjne rozstrzygnęły już wszelkie istotne wątpliwości dotyczące przedawnienia zobowiązania do zwrotu środków unijnych. Niestety, analiza niedawnych rozstrzygnięć może wieszczyć kolejne problemy beneficjentów i kolejny raz wskazuje na brak jednolitego stanowiska sądów w tym zakresie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas