Opłata za zezwolenie na sprzedaż trunków

Przedsiębiorca nie wpłacił terminowo opłaty za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych. Czy w tej sytuacji wójt musi wydać decyzję stwierdzającą wygaśnięcie zezwolenia? Po pierwsze jest to tylko decyzja deklaratywna, po drugie z punktu widzenia interesów gminy to potencjalna strata, bo przedsiębiorca może zapłacić, gdy odzyska płynność finansową – pyta radna.

Publikacja: 02.01.2024 02:00

Opłata za zezwolenie na sprzedaż trunków

Foto: Adobe Stock

Analizę pytania warto poprzedzić wskazaniem, że względy celowościowe nie mogą odgrywać decydującego znaczenia w kontekście wykonywania zadań gminy a przede wszystkim w aspekcie stosowania przepisów bezwzględnie obowiązujących. Taki status mają przepisy ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi . W tym zakresie warto przypomnieć o przepisach art. 111 ust. 2, 5 i 7 z których wynika, że – opłatę, o której mowa w ust. 1, wnosi się na rachunek gminy, przed wydaniem zezwolenia, w wysokości:

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Administracja
Wiata na działce to labirynt prawny dla inwestorów
Administracja
Katarzyna Wójcik: Jakie zasady obowiązują na plaży
Administracja
Na plaży trzeba się pilnować, inaczej można skończyć z mandatem
Administracja
Prawo do kwestionowania egzekucji nie uratuje nadpłaty
Administracja
Kiedy gmina może złagodzić zakaz spożywania alkoholu?
Reklama
Reklama