Jerzy Kowalski: Kapitał w budowie...

…Ten wyrażony w pieniądzach i majątku nieruchomym i ruchomym, jak i ten społeczny. Im bogatsze państwo, tym więcej funkcjonuje w nim fundacji rodzinnych, zwłaszcza tych zamożnych.

Publikacja: 21.05.2024 04:30

Jerzy Kowalski: Kapitał w budowie...

Foto: Adobe Stock

Na razie jesteśmy na początku drogi, która zaczęła istnieć dopiero rok temu – 22 maja z chwila wejścia w życie styczniowej ustawy z 2023 roku. Dziś fundacja rodzinna walczy o swoją popularność. Jest nowym polskim instrumentem prawnym, który umożliwia m.in.: zbudowanie ciągłości firmy na pokolenia; zachowanie rodzinnego charakteru firmy; rozkwit ekonomiczny i finansowy podmiotów gospodarczych, których majątek został przekazany do fundacji rodzinnej; ochronę majątku wniesionego przez fundatora do fundacji; inwestowanie oraz zarządzanie aktywami w celu pomnażania majątku rodzinnego; kreowanie świadczeń dla beneficjentów po to, by zagwarantować im bieżące środki na utrzymanie oraz finansowanie wydatków specjalnych na przykład na opiekę zdrowotną, kulturę czy edukację.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Administracja
Wiata na działce to labirynt prawny dla inwestorów
Administracja
Katarzyna Wójcik: Jakie zasady obowiązują na plaży
Administracja
Na plaży trzeba się pilnować, inaczej można skończyć z mandatem
Administracja
Prawo do kwestionowania egzekucji nie uratuje nadpłaty
Administracja
Kiedy gmina może złagodzić zakaz spożywania alkoholu?
Reklama
Reklama