Jerzy Kowalski: Kapitał w budowie...

…Ten wyrażony w pieniądzach i majątku nieruchomym i ruchomym, jak i ten społeczny. Im bogatsze państwo, tym więcej funkcjonuje w nim fundacji rodzinnych, zwłaszcza tych zamożnych.

Publikacja: 21.05.2024 04:30

Jerzy Kowalski: Kapitał w budowie...

Foto: Adobe Stock

Na razie jesteśmy na początku drogi, która zaczęła istnieć dopiero rok temu – 22 maja z chwila wejścia w życie styczniowej ustawy z 2023 roku. Dziś fundacja rodzinna walczy o swoją popularność. Jest nowym polskim instrumentem prawnym, który umożliwia m.in.: zbudowanie ciągłości firmy na pokolenia; zachowanie rodzinnego charakteru firmy; rozkwit ekonomiczny i finansowy podmiotów gospodarczych, których majątek został przekazany do fundacji rodzinnej; ochronę majątku wniesionego przez fundatora do fundacji; inwestowanie oraz zarządzanie aktywami w celu pomnażania majątku rodzinnego; kreowanie świadczeń dla beneficjentów po to, by zagwarantować im bieżące środki na utrzymanie oraz finansowanie wydatków specjalnych na przykład na opiekę zdrowotną, kulturę czy edukację.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Uproszczenia dla firm są w ustawie. Dlaczego ich nikt nie stosuje?
Administracja
Zarządzanie. Jak zwiększyć efektywność administracji publicznej?
Administracja
Reforma planistyczna – jak interpretować przepisy przejściowe?
Administracja
Czy urząd miasta jest obowiązany do pobrania podatku u źródła?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Czy radni z komisji rewizyjnej mogą wziąć pod lupę miejskie spółki?