Jerzy Kowalski: Kapitał w budowie...

…Ten wyrażony w pieniądzach i majątku nieruchomym i ruchomym, jak i ten społeczny. Im bogatsze państwo, tym więcej funkcjonuje w nim fundacji rodzinnych, zwłaszcza tych zamożnych.

Publikacja: 21.05.2024 04:30

Jerzy Kowalski: Kapitał w budowie...

Foto: Adobe Stock

Na razie jesteśmy na początku drogi, która zaczęła istnieć dopiero rok temu – 22 maja z chwila wejścia w życie styczniowej ustawy z 2023 roku. Dziś fundacja rodzinna walczy o swoją popularność. Jest nowym polskim instrumentem prawnym, który umożliwia m.in.: zbudowanie ciągłości firmy na pokolenia; zachowanie rodzinnego charakteru firmy; rozkwit ekonomiczny i finansowy podmiotów gospodarczych, których majątek został przekazany do fundacji rodzinnej; ochronę majątku wniesionego przez fundatora do fundacji; inwestowanie oraz zarządzanie aktywami w celu pomnażania majątku rodzinnego; kreowanie świadczeń dla beneficjentów po to, by zagwarantować im bieżące środki na utrzymanie oraz finansowanie wydatków specjalnych na przykład na opiekę zdrowotną, kulturę czy edukację.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?
Administracja
Przeciwdziałanie powodzi – na kim spoczywa odpowiedzialność?
Administracja
Jak gminy powinny przygotować się do reformy planistycznej?
Administracja
Teresa Siudem: Planistyczna karuzela dopiero przed nami
Administracja
Czy gmina może wynająć lokal bibliotece?