Nakaz rozbiórki może wynikać z bierności właściciela obiektu

Organ nadzoru budowlanego musi nakazać rozbiórkę budynku, gdy obiektywnie nie ma możliwości przeprowadzenia jego remontu, odbudowy lub wykończenia. Równie ważne są jednak zamiary właściciela odnośnie doprowadzenia go do stanu zgodnego z prawem.

Publikacja: 12.06.2024 04:30

Nakaz rozbiórki może wynikać z bierności właściciela obiektu

Foto: Adobe Stock

Jeżeli nieużytkowany lub niewykończony obiekt budowlany nie nadaje się do remontu, odbudowy lub wykończenia, organ nadzoru budowlanego wydaje decyzję nakazującą właścicielowi lub zarządcy rozbiórkę tego obiektu i uporządkowanie terenu Określa w niej terminy przystąpienia do tych robót i ich zakończenia (art. 67 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane; tekst jedn. DzU z 2024 r., poz. 725; dalej: p.b.). W związku z tym, że wymieniony przepis umożliwia daleko idącą ingerencję organu administracji w konstytucyjnie chronione prawo własności (art. 64 Konstytucji RP), to należy pamiętać o nierozszerzającej jego wykładni i konieczności rozważnego stosowania.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Administracja
Wiata na działce to labirynt prawny dla inwestorów
Administracja
Katarzyna Wójcik: Jakie zasady obowiązują na plaży
Administracja
Na plaży trzeba się pilnować, inaczej można skończyć z mandatem
Administracja
Prawo do kwestionowania egzekucji nie uratuje nadpłaty
Administracja
Kiedy gmina może złagodzić zakaz spożywania alkoholu?
Reklama
Reklama