Uchwała NSA korzystna dla podatników, ale nie wiąże urzędników

Ustawa covidowa nie rozdzielała pojęcia „prawa administracyjnego” i „prawa podatkowego”, które jest częścią tego pierwszego.

Publikacja: 10.07.2024 04:30

Uchwała NSA korzystna dla podatników, ale nie wiąże urzędników

Foto: Adobe Stock

Stanowisko fiskusa w komentowanej sprawie było oczywiście bezzasadne, i to z wielu powodów. Prawo podatkowe jest częścią prawa administracyjnego. Niezastosowanie więc przepisów odnoszących się do zawieszenia terminów prawa administracyjnego ogólnie z uwagi na covid w stosunku do terminów przewidzianych prawem podatkowym nie miało jakichkolwiek podstaw. Tu więc nie zgadzam się z WSA, że wykładnia językowa, której stosowanie sąd odrzucił, prowadziła do odmiennych wniosków. Zdaniem bowiem zarówno organów, jak i sądu, prawo administracyjne i podatkowe to niekoniecznie to samo. Choć w komentowanym wyroku sąd i tak myśl tę zdecydowanie pogłębił – powołując się na uchwałę siedmiu sędziów NSA z 27 marca 2023 r., sygn. akt: I FPS 2/22. W tej uchwale, która wprawdzie dotyczyła innego przepisu ustawy covidowej, NSA zastanawiał się już nad zakresem pojęciowym „prawa administracyjnego” i „prawa podatkowego”. Doszedł do słusznego wniosku, że ustawa covidowa tych pojęć nie rozdziela. Prawo podatkowe jest zatem częścią większego zbioru prawa administracyjnego.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Administracja
Wiata na działce to labirynt prawny dla inwestorów
Administracja
Katarzyna Wójcik: Jakie zasady obowiązują na plaży
Administracja
Na plaży trzeba się pilnować, inaczej można skończyć z mandatem
Administracja
Prawo do kwestionowania egzekucji nie uratuje nadpłaty
Administracja
Kiedy gmina może złagodzić zakaz spożywania alkoholu?
Reklama
Reklama