Uchwała NSA korzystna dla podatników, ale nie wiąże urzędników

Ustawa covidowa nie rozdzielała pojęcia „prawa administracyjnego” i „prawa podatkowego”, które jest częścią tego pierwszego.

Publikacja: 10.07.2024 04:30

Uchwała NSA korzystna dla podatników, ale nie wiąże urzędników

Foto: Adobe Stock

Stanowisko fiskusa w komentowanej sprawie było oczywiście bezzasadne, i to z wielu powodów. Prawo podatkowe jest częścią prawa administracyjnego. Niezastosowanie więc przepisów odnoszących się do zawieszenia terminów prawa administracyjnego ogólnie z uwagi na covid w stosunku do terminów przewidzianych prawem podatkowym nie miało jakichkolwiek podstaw. Tu więc nie zgadzam się z WSA, że wykładnia językowa, której stosowanie sąd odrzucił, prowadziła do odmiennych wniosków. Zdaniem bowiem zarówno organów, jak i sądu, prawo administracyjne i podatkowe to niekoniecznie to samo. Choć w komentowanym wyroku sąd i tak myśl tę zdecydowanie pogłębił – powołując się na uchwałę siedmiu sędziów NSA z 27 marca 2023 r., sygn. akt: I FPS 2/22. W tej uchwale, która wprawdzie dotyczyła innego przepisu ustawy covidowej, NSA zastanawiał się już nad zakresem pojęciowym „prawa administracyjnego” i „prawa podatkowego”. Doszedł do słusznego wniosku, że ustawa covidowa tych pojęć nie rozdziela. Prawo podatkowe jest zatem częścią większego zbioru prawa administracyjnego.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Dotacje oświatowe. Na co wolno przeznaczyć, jak rozliczyć, jak wygląda kontrola RIO?
Administracja
Nadzór architektoniczno-budowlany. Jakie ma obowiązki i uprawnienia? Kiedy rozbiórka samowoli budowlanej?
Administracja
To władze związku zawodowego muszą dbać o aktualność adresu?
Administracja
Jak utrzymać dobrą kondycję finansową gminy?
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Administracja
Czy wartość kursu językowego dla pracownika może być zwolniona z PIT?