Aktualizacja: 22.11.2020 08:03 Publikacja: 22.11.2020 00:01
Koronawirus
Foto: AdobeStock
Koronawirus cały czas odciska swoje piętno na wszystkich, zaś państwo musiało sięgnąć po nadzwyczajne rozwiązania, w tym ograniczenia uprawnień, nakazy i kary. Zagrożenie życia i zdrowia ludzi nie może być jednak pretekstem do zaburzenia równowagi między prawami i obowiązkami urzędników oraz obywateli. Przypomniał o tym ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 22 października 2020 r.
W sprawie chodziło o 5 tys. zł kary za niezastosowanie się w kwietniu 2020 r. do dwóch ograniczeń nałożonych przepisami antycovidowymi, tj. zakazu przemieszczania się i zachowania odstępu 2 m. Ostatecznie jednak spór bardziej dotyczył procedur i zasad. Urzędnicy zarzucili bowiem, że odwołanie zostało wniesione po terminie. Zgodzili się, że w związku z koronawirusem i regulacją antycovidową, która obowiązywała w dniu odebrania decyzji o karze, wstrzymano rozpoczęcie i zawieszono bieg terminów procesowych i sądowych (art. 15 zzs ust. 1 ustawy). Jednak nie dotyczyło to terminów związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Przepisy dopuszczają udzielenie zamówienia publicznego z wolnej ręki (in-house) spółkom komunalnym, kontrolowanym przez jednostki samorządu terytorialnego.
- Jeśli rynek konkurencyjny odpowiednio funkcjonuje, gmina nie powinna z niego rezygnować, tworząc własną spółkę i udzielając jej zamówienia bez konkurencji – mówi dr Wojciech Hartung, adwokat, członek Stowarzyszenia Prawa Zamówień Publicznych.
Do ustalenia stron postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy przydatny jest art. 28 kodeksu postępowania administracyjnego. Wskazuje on na konieczność posiadania interesu prawnego do brania udziału w postępowaniu. Jak go ustalić?
To, czy sprzedaż nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
Rada gminy dysponuje znacznym zakresem samodzielności przy określaniu zasad wypłaty diet dla sołtysów.
Policjantowi, który zostawił zatrzymanego pod opieką żołnierza WOT, przybranego do policyjnego patrolu, grozi dyscyplinarka. Żołnierz nie ma bowiem w patrolu takich samych uprawnień jak funkcjonariusz.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę aplikantki adwokackiej na uchwałę Prezydium NRA podjętą w trybie autokontroli. Sprawa dotyczy zwolnienia z opłat za aplikację z uwagi na wyjątkową sytuację życiową.
Przychodnie specjalistyczne, które realizują mniej świadczeń pierwszorazowych niż wynosi mediana, muszą poprawić swój wynik o 3 punkty procentowe. W przeciwnym wypadku dostaną mniej pieniędzy z NFZ. Nowe zasady, które mają skrócić kolejki do lekarzy specjalistów, będą obowiązywać od 1 listopada br.
Jak poinformował w oficjalnym komunikacie Watykan, papież Franciszek, który w ostatnich tygodniach mierzył się z wieloma problemami zdrowotnymi, trafił do szpitala.
Receptę na bezpłatny lek uprawniony pacjent - dziecko do 18. roku życia i senior po 65. roku - dostanie także podczas prywatnej wizyty w gabinecie lekarza.
Krztusiec, gruźlica czy grypa pokazują, że ludzkość nie jest w tej chwili w stanie powstrzymać kolejnych fal epidemicznych różnych chorób zakaźnych. Świat przez pandemię COVID-19 osłabł jako całość, jesteśmy zecydowanie mniej odporni na ataki kolejnych wirusów czy bakterii - powiedział w rozmowie z Joanną Ćwiek-Świdecką dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny.
W walentynki warto spojrzeć na liczby: trzy czwarte Polaków uważa, że bycie w związku pozytywnie wpływa na zdrowie. Przeciwnego zdania jest 4 proc. – wynika z badania SW Research na zlecenie PZU Zdrowie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w niedawno wydanym wyroku wyłożył, jakie informacje dotyczące adwokata podlegają udostępnieniu w ramach dostępu do informacji publicznej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas