Aktualizacja: 23.03.2025 21:40 Publikacja: 05.11.2024 05:20
Foto: Adobe Stock
Powiat wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w celu potwierdzenia czy darowizna nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa będzie podlegała zwolnieniu z VAT. Darowana nieruchomość stanowiła działkę zabudowaną budowlą w postaci drogi o nawierzchni bitumicznej.
Powiat nabył działkę drogową wraz z nawierzchnią bitumiczną w ramach czynności niepodlegającej opodatkowaniu VAT. Następnie powiat zastąpił odcinek drogi nowo wybudowanym odcinkiem drogi, który w 2019 r. został pozbawiony dotychczasowej kategorii drogi wojewódzkiej i został zaliczony do kategorii drogi powiatowej. Dla działki w 2023 r. została także wydana decyzja o warunkach zabudowy. W okresie posiadania powiat wykorzystywał przedmiotową nieruchomość jedynie do czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT. Nieruchomość ta stanowiła bowiem ogólnodostępną drogę.
Najwyższa Izba Kontroli w kolejnych raportach ujawnia nieprawidłowości, do których zaskakująco często dochodzi w spółkach komunalnych.
Do uwolnienia się od podatkowego długu spółki nie wystarczy wskazanie jakiegokolwiek jej mienia. Ma to być realny majątek, pozwalający na skuteczną egzekucję w znacznej części.
Ingerencja organu nadzoru w uchwałodawstwo gminne może mieć miejsce tylko, gdy doszło do naruszenia prawa, a nie np. zasad celowości czy gospodarności.
Gdy wnioskodawca powołuje się na ogólne prawo do informacji publicznej, a istnieje inna szczególna podstawa do udostępnienia żądanych danych, np. ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku, to należy jej udzielić w tym innym trybie.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Pozwolenie na budowę może dotyczyć wybranych budynków, mogących samodzielnie funkcjonować. Jednak inwestor jest zobowiązany przedstawić projekt zagospodarowania terenu dla całego zamierzenia budowlanego.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Tworzymy nie tylko bardzo dobrą architekturę czy atrakcyjne części wspólne. Nasze inwestycje oferują wyjątkowy klimat, także osoby z zewnątrz mają tutaj dobrze spędzić czas i wrócić – mówi Rafał Kula, prezes firmy NOHO Investment.
Wizja czekania latami na rozstrzygnięcie musi być przerażająca. Jeśli ludzie rozgniewają się z powodu niesprawnie działających sądów, nie będzie to gniew na sędziów – mówi Bartosz Pilitowski, prezes fundacji Court Watch Polska.
• Przełomowy wyrok dotyczący kosztów uzyskania przychodów • NSA o podatkowych skutkach tzw. leasingu zwrotnego • Sposób na problemy podatkowe według zespołu Brzoski • Mały ZUS Plus: koniec sporu o liczenie karencji? • Czy będzie podwyżka kar dla firm? Sejm przyjął poprawkę • Deregulacja: zachętą do stosowania mediacji w sporach z urzędami • Ważne terminy na ten tydzień
Kolejne interpretacje prawa podatkowego, zagmatwanie stawek VAT, rosnąca sprawozdawczość – to bolączki administracji samorządowej. Lokalne władze postulują uproszczenie i likwidację absurdów w prawie.
Nie można domniemywać, że jeśli zmarły w testamencie wydziedziczył dzieci, również ich dzieci mogą nic nie dostać po dziadku.
Według zeszłorocznych danych z Krajowego Rejestru Długów zaległości alimentacyjne Polaków wynoszą niemal 16 mld zł. Skutki niepłacenia alimentów są różne. Nie wszyscy wiedzą, że jednym z nich może być utrata prawa jazdy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas