Aktualizacja: 22.01.2025 04:52 Publikacja: 17.12.2024 04:00
Foto: Adobe Stock
Do takiego wniosku doszedł w niedawnym orzeczeniu Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, do którego trafiła skarga zakładu budżetowego na interpretację indywidualną wójta. Podniesiono w niej naruszenie prawa materialnego poprzez błędne uznanie, że infrastruktura wodno-kanalizacyjna będąca własnością gminy, administrowana przez zakład, związana jest z prowadzeniem działalności gospodarczej i tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Sąd uznał, że spór co do legalności zaskarżonej interpretacji nie może stanowić przedmiotu rozstrzygnięcia przez sąd administracyjny, ponieważ w istocie sprowadzałoby się to do rozstrzygnięcia wewnętrznego sporu między wójtem a podległym mu kierownikiem zakładu. „W tak zakreślonym sporze arbitrem nie może być sąd administracyjny, bowiem podległy wójtowi zakład czy też kierownik zakładu nie może poszukiwać ochrony sądowej przed sądem administracyjnym w drodze skargi na interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego” – wskazał WSA.
Odpady niebezpieczne są szkodliwe dla ludzi i środowiska. Dlatego z dzikich wysypisk powinny być jak najszybciej usuwane. To jednak oznacza spory wydatek dla samorządu.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Dla niektórych gmin koszt wywiezienia odpadów w wysokości kilkunastu milionów złotych jest nie do udźwignięcia. Dzięki dofinansowaniu samorząd będzie mógł je usunąć – mówi Anita Sowińska, wiceministra klimatu i środowiska.
Jednostki oświaty niejednokrotnie uczestniczą w różnego rodzaju międzynarodowych programach edukacyjnych, z tytułu których ponoszone są opłaty. Czy wypłata należności w związku z uczestnictwem szkoły w takim programie może być obciążona opodatkowaniem u źródła?
Samo powołanie na stanowisko zastępcy wójta, bez podjęcia się wykonywania tej funkcji, nie stanowi podstawy do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Pobierając opłaty za zajęcie pasa drogowego, gmina wykonuje działania mieszczące się w zakresie jej zadań własnych. Pobierana przez gminę danina o charakterze publicznym nie stanowi zapłaty za świadczenie usług.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Kto chce korzystać z pełnej ulgi podatkowej przy darowiźnie czy spadku, musi dołożyć staranności w zgłoszeniu nabytego majątku. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wbrew oczekiwaniom mediów czy organizacji pozarządowych, art. 212 pozostanie w kodeksie karnym, choć w złagodzonej formie, a możliwości sięgania po niego zostaną znacznie ograniczone.
W pierwszym dniu urzędowania prezydent zapowiedział wojnę handlową wymierzoną właściwie we wszystkie kraje świata.
Państwo zamierza karać tego, który pod ręką, a nie winowajcę, czyli będzie działać po najmniejszej linii oporu, a że większość agencji celnych składa różnego rodzaju gwarancje i zabezpieczenia finansowe, to tym lepiej.
- Postaramy się przekonać Donalda Trumpa do ponownego rozważenia tego kroku - oświadczył Karl Lauterbach. Minister zdrowia Niemiec odniósł się do decyzji 47. prezydenta USA o wycofaniu Stanów Zjednoczonych ze Światowej Organizacji Zdrowia.
Polski deeptech wdraża innowacyjną technologię, która ma usprawnić nowoczesną komunikację. Spółka z Lublina zaczęła realizować projekty dla NATO.
Czy zagłosowałbyś na Jerzego Owsiaka, gdyby wystartował w wyborach prezydenckich jako kandydat niezależny - takie pytanie zadano w sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”.
Wprowadzenie przepisów dotyczących pracy w wysokich temperaturach w okresie letnim będzie miało negatywny wpływ na funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw, przemysłu i gospodarki - ostrzega Konfederacja Lewiatan.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas