Aktualizacja: 03.04.2025 12:15 Publikacja: 17.12.2024 04:00
Foto: Adobe Stock
Do takiego wniosku doszedł w niedawnym orzeczeniu Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, do którego trafiła skarga zakładu budżetowego na interpretację indywidualną wójta. Podniesiono w niej naruszenie prawa materialnego poprzez błędne uznanie, że infrastruktura wodno-kanalizacyjna będąca własnością gminy, administrowana przez zakład, związana jest z prowadzeniem działalności gospodarczej i tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Sąd uznał, że spór co do legalności zaskarżonej interpretacji nie może stanowić przedmiotu rozstrzygnięcia przez sąd administracyjny, ponieważ w istocie sprowadzałoby się to do rozstrzygnięcia wewnętrznego sporu między wójtem a podległym mu kierownikiem zakładu. „W tak zakreślonym sporze arbitrem nie może być sąd administracyjny, bowiem podległy wójtowi zakład czy też kierownik zakładu nie może poszukiwać ochrony sądowej przed sądem administracyjnym w drodze skargi na interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego” – wskazał WSA.
Spółka komunalna określa w regulaminie zasady korzystania ze świadczonych przez siebie usług publicznych, a takż...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Mediacja administracyjna była objęta pakietem „100 zmian dla firm – Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców” z 2017...
Jest szansa, że wzrośnie liczba postępowań mediacyjnych między firmami i urzędami
Decyzje określające zobowiązanie w VAT dotyczące kilku czy kilkunastu okresów nie stanowią – w znaczeniu materia...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Za jazdę techniczną do stacji kontroli bez przeglądu, tylko w celu badania, nie można wlepić kary administracyjnej.
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas