Aktualizacja: 17.12.2024 05:00 Publikacja: 17.12.2024 04:10
Foto: Adobe Stock
Decyzja o warunkach zabudowy (decyzja WZ) to dokument – instrument planowania przestrzennego, który określa sposoby zmiany zagospodarowania danego terenu, poprzez budowę obiektu budowlanego lub inne roboty budowlane. Chodzi o teren, dla którego nie uchwalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. O obowiązku uzyskania decyzji o warunkach zabudowy dla terenu, na którym nie ma obowiązującego planu miejscowego stanowi art. 59 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Ustawa). Z uwagi na fakt, iż do tej pory przeważający obszar kraju nie został objęty miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, decyzje WZ stanowią zasadnicze narzędzie ustalania ładu przestrzennego. W przypadku nieruchomości gruntowej, decyzja o warunkach WZ stanowi zazwyczaj I etap inwestycji, umożliwiający następnie uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Poza określonymi wyjątkami, które dotyczą m.in. realizacji inwestycji publicznych, nie ma w takiej sytuacji innej drogi osiągnięcia celu budowlanego.
Zarząd województwa wielkopolskiego przyjmuje wnioski o dofinansowanie projektów przyczyniających się do realizacji celów działania 1.3 „Rozwój e-usług i e-zasobów publicznych”.
Spór pomiędzy wójtem a zakładem budżetowym, co do wykładni przepisów prawa podatkowego pozostaje wewnętrzną sprawą gminy.
Z przyjemnością oddaję w Państwa ręce najnowsze wydanie dodatku „Administracja”. Sporo miejsca poświęcamy w nim kwestiom opodatkowania działalności samorządu terytorialnego oraz spółek komunalnych VAT.
Związanie oceną prawną sądu wyklucza możliwość zwrócenia się przez organ interpretacyjny, ponownie rozpoznający sprawę, o wydanie opinii klauzulowej.
Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych związanych z transakcją wniesienia aportem do spółki komunalnej nowo wybudowanej infrastruktury oświetleniowej.
Po raz pierwszy w historii mamy olbrzymi problem deficytu w budżecie narodowego płatnika. I to nie wynika z niczego innego, jak tylko z rabunkowej gospodarki na NFZ-cie, którą brutalnie wykorzystano do celów politycznych pod koniec poprzedniej kadencji. Niedobór środków w systemie publicznym to sytuacja, która w sposób szczególny uzasadnia funkcjonowanie prywatnych ubezpieczycieli i prywatnego sektora opieki zdrowotnej, gdyż sektor prywatny ułatwia pacjentom dostęp do świadczenia opieki zdrowotnej. Sektor prywatny oferuje także pacjentom gwarancję przewidywalnych terminów oczekiwania na poszczególne konsultacje lekarskie oraz wiele innych korzyści – mówi prezes Zarządu PZU Zdrowie dr n. med. Igor Radziewicz-Winnicki.
Choć deweloperzy kuszą promocjami, kupujący nie rwą się do zakupów. W efekcie ceny się stabilizują. A eksperci mówią już o ich możliwym spadku w 2025 roku.
Rynek mieszkaniowy będzie dalej pod wpływem polityki realnej i polityki pieniężnej. Program dopłat do kredytów mieszkaniowych i obniżki stóp w centrum uwagi.
Choć deweloperzy kuszą promocjami, a sprzedający mieszkania używane dają nawet 10-proc. rabaty, kupujący nie rwą się do zakupów. Są wybredni, mogą przebierać w ogromnej ofercie. W najbliższym czasie zwyżki cen są mało prawdopodobne.
Decyzja o naliczeniu lub aktualizacji opłat za zarząd stanowi samoistny dowód posiadania gruntów w zarządzie w postępowaniu o stwierdzenie nabycia z mocy prawa z 5 grudnia 1990 r. użytkowania wieczystego przez państwowe i komunalne osoby prawne.
Notariusz będzie mógł złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej w imieniu klienta, który nabywa nieruchomość w drodze spadkobrania. Ministerstwo Sprawiedliwości chce położyć kres obecnej niemądrej praktyce.
Generalnym wykonawcą osiedla spółki Matexi na Podgórzu Duchackim w Krakowie będzie firma Expres-Konkurent.
Magazyn w Kątach Wrocławskich deweloper, spółka 7R, sprzedał firmie EQT Exeter, inwestorowi i zarządcy nieruchomości komercyjnych.
Zbycie przez belgijskiego udziałowca udziałów w polskiej spółce wynajmującej i zarządzającej nieruchomościami podlega opodatkowaniu tylko w Belgii, a więc w kraju, gdzie udziałowiec ma siedzibę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas