Korpus służby cywilnej to formacja obwarowana wieloma nakazami i zakazami określonymi w ustawie. Członek korpusu jest zobowiązany m.in. do rzetelnego, bezstronnego, sprawnego i terminowego wykonywania powierzonych mu zadań, rozwijania wiedzy zawodowej, godnego zachowywania się w służbie i poza nią. Musi też wykonywać polecenia służbowe przełożonych, chyba że jest przekonany, że są one niezgodne z prawem albo zawierają znamiona pomyłki. Ale i w takiej sytuacji musi dopełnić prawem przewidzianych procedur, informując przełożonych na piśmie o swoich wątpliwościach.
Nie można kwestionować konieczności istnienia hierarchii służbowej w takiej formacji, jaką jest służba cywilna, i ograniczeń ustawowych z tym związanych, ale nie powinny być one istotą zarządzania. Kluczowe są kompetencje zarządcze osób, które pełnią wyższe kierownicze stanowiska. Dzisiaj nie ma wymogu, by były one sprawdzane. Co więcej, od 2016 roku na wyższe stanowiska w służbie cywilnej mogą być powoływane osoby bez przeprowadzenia konkursu. Tymczasem to od nich zależy kariera podwładnych i to, jak będą wykonywali swoje obowiązki.
Czytaj więcej:
Jak powinna wyglądać ścieżka kariery nowoczesnego urzędnika? O tym piszemy w „Tygodniku Urzędników”. Zapraszam do lektury.