Teresa Siudem: Jakie zmiany w szkoleniu urzędników?

Nie uczmy prawników prawa, a finansistów – finansów. Program szkolenia urzędników powinien być elastyczny, umożliwiający rozwijanie ich wiedzy i kompetencji w wybranym kierunku.

Publikacja: 22.04.2025 06:00

Jakie zmiany w szkoleniu urzędników

Jakie zmiany w szkoleniu urzędników

Foto: Adobe Stock

Toczy się dyskusja nad modelem kształcenia urzędników służby cywilnej (tzw. administracji rządowej). Dzisiaj, jeśli chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, mogą to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy kierowany jest do osób o określonym stażu – mogą one wziąć udział w postępowaniu kwalifikacyjnym, którego pozytywne zakończenie, po spełnieniu dodatkowych wymogów, umożliwia uzyskanie tytułu urzędnika mianowanego.

Drugim sposobem na uzyskanie tytułu urzędnika mianowanego jest ukończenie Krajowej Szkoły Administracji Publicznej (KSAP). Szkoła ta kształci zarówno w systemie „dziennym” – zazwyczaj osoby tuż po ukończeniu studiów, jak i w systemie dualnym – osoby, które już pracują w administracji publicznej.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Pożyczka dla szpitala a VAT
Administracja
Kto ustala skład społecznej komisji mieszkaniowej - orzeczenie WSA
Administracja
Dlaczego warto zainteresować się partnerstwem publiczno-prywatnym?
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?