Zniesławienie urzędniczki przez szefa na służbowym spotkaniu

Roszczenia o odszkodowanie czy zadośćuczynienie z powodu mobbingu rzadko kończą się wygraną. Skuteczniejsze może być powództwo o naruszenie dóbr osobistych w miejscu pracy lub prywatny akt oskarżenia o zniesławienie.

Publikacja: 29.04.2025 05:30

Roszczenia o odszkodowanie czy zadośćuczynienie z powodu mobbingu rzadko kończą się wygraną

Roszczenia o odszkodowanie czy zadośćuczynienie z powodu mobbingu rzadko kończą się wygraną

Foto: Adobe Stock

Może zabrzmi to trochę banalnie, ale w urzędach także pracują ludzie z krwi i kości i dlatego także tam zdarzają się emocje i konflikty. Czasem kogoś poniesie i powie o parę słów za dużo. Ale co wtedy, gdy tym kimś jest przełożony, a to co mówi, kwalifikuje się na przestępstwo zniesławienia z kodeksu karnego?

Opisana tutaj sprawa, została prawomocnie zakończona wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie z sierpnia 2023 roku (IX Ka 732/23), uznającym winę przełożonego. Dotyczyła ona sytuacji, jaka miała miejsce w jednym z organów administracji publicznej, z siedzibą w Warszawie. I jest to doskonała okazja, aby przybliżyć przestępstwo zniesławienia opisane w art. 212 kodeksu karnego, w sytuacji gdy oskarżonym jest przełożony w pracy, w urzędzie. Jest to także okazja, aby wyjaśnić, czemu w polskich realiach skorzystanie z art. 212 k.k., jest, niestety, często lepszym rozwiązaniem niż roszczenie o mobbing. A także, jakie mogą być bolesne konsekwencje wyroku skazującego.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Administracja publiczna na długi dystans
Administracja
Jak usprawnić polską administrację publiczną? Upublicznijmy projekty rządowe
Administracja
Donos na członka korpusu służby cywilnej musi być sprecyzowany
Administracja
Na Kujawach i Pomorzu przybędzie ścieżek rowerowych i infrastruktury dla cyklistów
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Administracja
Teresa Siudem: Jakie zmiany w szkoleniu urzędników?