Co może rada nadzorcza w gminnej spółce?

Rada nadzorcza w spółce komunalnej to dla samorządu jedno z narzędzi nadzoru właścicielskiego. Jakie uprawnienia dla jej członków powinna przewidywać umowa spółki?

Publikacja: 14.05.2025 04:40

Jakie uprawnienia członków rady nadzorczej powinna przewidywać umowa spółki komunalnej

Jakie uprawnienia członków rady nadzorczej powinna przewidywać umowa spółki komunalnej

Foto: Adobe Stock

Osoby powoływane na członków rady nadzorczej w spółkach z udziałem jednostki samorządu terytorialnego, podejmując się pełnienia tej funkcji, muszą wiedzieć, jakie są ich obowiązki i w jaki sposób mogą je realizować. Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) członek rady nadzorczej, wykonując swoje obowiązki, musi dołożyć szczególnej staranności, wynikającej z zawodowego charakteru działalności, oraz dochować lojalności wobec spółki (zob. art. 214(1) k.s.h.). Niezależnie od tego, kto wskazał daną osobę do pełnienia funkcji, członek rady nadzorczej musi dbać o interes spółki. W ramach realizacji swoich podstawowych zada rada nadzorcza ma obowiązek potwierdzić, że dokumenty sprawozdań rocznych (finansowego i z działalności), przedstawiane przez zarząd, są zgodne z księgami, dokumentami i stanem faktycznym. W celu realizacji tego zadania rada nadzorcza może żądać od zarządu spółki i pracowników informacji dokumentów, sprawozdań czy wyjaśnień. Co jeszcze może?

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Za dużo chętnych, za mało miejsc w przedszkolach
Administracja
Samorządowe przedszkola upubliczniają listy przyjętych
Administracja
Fiskus nie może ignorować sądowych wytycznych
Administracja
Uznaniowe skreślenie z listy studentów nie jest jednak dowolne
Administracja
Nieopublikowane prawo miejscowe jest nieważne