Jak ustalić termin na „zapisanie” pracownika do PPK

Do okresu zatrudnienia, wymaganego dla „zapisania” pracownika do PPK, wlicza się okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy u obecnego pracodawcy oraz okresy zatrudnienia w innych podmiotach, jeżeli z mocy odrębnych przepisów obecny pracodawca jest ich następcą prawnym.

Publikacja: 27.05.2025 05:30

Jak ustalić termin na „zapisanie” pracownika do PPK

Jak ustalić termin na „zapisanie” pracownika do PPK

Foto: Adobe Stock

- Urzędnik służby cywilnej został przeniesiony do innego urzędu w tej samej miejscowości na podstawie art. 63 ust. 1 ustawy o służbie cywilnej, w związku z czym zostanie „zapisany” do PPK w tym nowym urzędzie. Czy przy ustalaniu terminu na „zapisanie” go do PPK przez nowego pracodawcę trzeba uwzględnić okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy?

Tak. Instytucja przeniesienia przewidziana w art. 63 ustawy o służbie cywilnej stanowi szczególną formę zmiany warunków zatrudnienia, w tym zmiany pracodawcy w ramach istniejącego stosunku pracy w służbie cywilnej. W związku z tym okres zatrudnienia urzędnika w urzędzie przed przeniesieniem do innego urzędu w służbie cywilnej powinien zostać uwzględniony przy ustalaniu okresu zatrudnienia wymaganego dla „zapisania” tej osoby (czyli zawarcia – w jej imieniu i na jej rzecz – umowy o prowadzenie PPK) przez nowego pracodawcę.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Nie ma narzędzi do walki o wychowanie w trzeźwości
Administracja
Charakter i przebieg transakcji ma wpływ na opodatkowanie
Administracja
Cała administracja powinna walczyć o trzeźwość narodu
Administracja
Po co nam lasy miejskie?
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Administracja
Urzędnik musi pilnować, co wysyła do obywatela