Zmiana stawki dotacji dla niepublicznego przedszkola

Rada miejska może przywrócić podstawową stawkę dotacji, wynikającą z ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, uchylając dotychczasową podwyższoną stawkę.

Publikacja: 11.05.2020 17:15

Zmiana stawki dotacji dla niepublicznego przedszkola

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

- Z powodu większych wydatków z budżetu, spowodowanych COVID-19, radni chcą wycofać się z podwyższonego poziomu dotacji dla niepublicznych przedszkoli czyli z 90 proc. podstawowej kwoty dotacji. Czy będzie to zgodne z prawem? Czy przepisy ustawy tzw. tarczy antykryzysowej na to zezwalają? Czy potrzebne jest nowe ustalenie na poziomie ustawowym czyli 75 proc. podstawowej kwoty dotacji?

Tarcza antykryzysowa nie wprowadziła modyfikacji przepisów ujętych w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych (u.f.z.o.), dotyczących dotowania niepublicznych placówek oświatowych, w tym przedszkoli. Jednak gmina może wprowadzić zmiany w systemie dotacyjnym. Punktem wyjścia w ocenie prawnej podanej problematyki będzie jednak tylko ustawa o finansowaniu zadań oświatowych. Z kontekstu wskazanego opisu wnioskować należy, że rada miejska przyjęła specjalną uchwałę, zapewne w trybie art. 39 ust. 1 pkt 2 u.f.z.o. Z tej regulacji wynika z kolei, że organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, w drodze uchwały, może wyrazić zgodę na udzielenie dotacji, o której mowa m.in. w 17 ust. 3 (chodzi tu o niepubliczne przedszkole niebędące przedszkolem specjalnym otrzymującym z na każdego ucznia dotację z budżetu gminy w wysokości równej 75 proc. podstawowej kwoty dotacji dla przedszkoli, z tym że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na takiego ucznia niepełnosprawnego przedszkola w części oświatowej subwencji ogólnej dla gminy) – w wysokości wyższej niż owe 75 proc. podstawowej kwoty dotacji. Niewątpliwie więc rada miejska mogła ustanowić dotację na poziomie np. 90 proc. podstawowej kwoty dotacji.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami