Aktualizacja: 02.03.2020 11:31 Publikacja: 02.03.2020 15:45
Foto: Adobe Stock
Prawo do uzyskania informacji publicznej zostało zastrzeżone w Konstytucji RP. Uprawnienie to zostało powtórzone w art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej (u.d.i.p.) z tym, że prawodawca przyznał je „każdemu". Z prawa do informacji publicznej mogą więc korzystać osoby fizyczne (obywatele i cudzoziemcy), osoby prawne i tzw. „ułomne osoby prawne".
Wójt, burmistrz czy prezydent będzie dostawał najwięcej skarg, zażaleń. To do niego będą przychodzili ludzie z awanturami, gdy ich działka nie zostanie objęta terenem zabudowy, co oznacza, że nie będzie można na niej zbudować domu.
Nie wszystkie przepisy nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym da się jednoznacznie zinterpretować, a zmiany trzeba wdrażać. W gminach rozpoczyna się „gorący” czas.
Gmina nie może zawierać z macierzystą instytucją kultury umowy najmu i z tego tytułu pobierać czynszu.
Ponad osiem mln euro dofinansowania mogą pozyskać samorządy na realizację projektów, w których uczestniczyć będą jednostki samorządowe lub organizacje z Niemiec, a dokładniej z Saksonii.
Zdarza się, że samorządowa jednostka kultury w związku z nieotrzymaniem od zagranicznego podatnika certyfikatu rezydencji pobiera podatek u źródła z wynagrodzenia należnego temu podatnikowi według stawki obowiązującej w polskiej ustawie. Czy po późniejszym otrzymaniu certyfikatu rezydencji, płatnik ma prawo wnioskować o stwierdzenie nadpłaty podatku u źródła?
Wydatki związane z zaspokojeniem roszczeń mniejszościowych akcjonariuszy spółki przejętej w związku z przymusowym wykupem akcji są kosztem uzyskania przychodu.
Po Poznaniu i Łodzi również Kraków doczekał się ekologicznych pochówków. Pierwsza ekologiczna kwatera „Drzewo życia” na cmentarzu komunalnym w Podgórkach Tynieckich zostanie oficjalnie oddana do użytku 20 września.
Wydaje się, że od finansowania partii z budżetu nie ma odwrotu. Warto jednak przemyśleć zasady.
Wójt, burmistrz czy prezydent będzie dostawał najwięcej skarg, zażaleń. To do niego będą przychodzili ludzie z awanturami, gdy ich działka nie zostanie objęta terenem zabudowy, co oznacza, że nie będzie można na niej zbudować domu.
Nie wszystkie przepisy nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym da się jednoznacznie zinterpretować, a zmiany trzeba wdrażać. W gminach rozpoczyna się „gorący” czas.
Gmina nie może zawierać z macierzystą instytucją kultury umowy najmu i z tego tytułu pobierać czynszu.
Choć niektóre samorządy podniosły właśnie stawki za pobyt malucha w miejskim żłobku, rodzice tego nie odczują. Opłaty pokryje bowiem budżet państwa z programu "Aktywny Rodzic", który zacznie obowiązywać już od października.
Wraz z pojawieniem się e-recept, nie uregulowano okoliczności ich wydawania, czego konsekwencją było powstanie receptomatów. Rzecznik Praw Pacjenta i Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznali, że wydanie e-recepty bez konsultacji lekarskiej jest niedozwolone, co ma wpływ na ich funkcjonowanie. Szykują się zmiany w prawie.
Dzieci wróciły do szkół i przedszkoli. Robotnicy, którzy prowadzili letnie remonty, nie wszędzie zakończyli jednak pracę, więc będą one kontynuowane także w roku szkolnym.
Inwestor, który podjął decyzję o zamiarze nabycia innego podmiotu lub jego aktywów musi również zdecydować jak sfinansować taką akwizycję.
Generał Artur Jakubczyk został odwołany z Międzynarodowego Sztabu Wojskowego w Kwaterze Głównej NATO.
Unijne rozporządzenia coraz częściej chronią przedsiębiorców przed nieuczciwymi postanowieniami umownymi. W Polsce prawo to powinno być stosowane wprost.
Sprzedaż paragonowa nie wyklucza korekty VAT, jeśli doszło do zawyżenia stawek podatku. Co prawda fiskus może odmówić nadpłaty, ale tylko jeśli po obowiązkowej analizie ekonomicznej wykaże, że ciężar dodatkowego podatku nie obciążał sprzedawcy.
Właściciel nieruchomości rolnej, by zrealizować na niej inwestycję, musi uzyskać zgodę na zmianę jej przeznaczenia, a następnie zgodę na wyłączenie gruntu z produkcji rolniczej. Mniej formalności trzeba dopełnić, gdy działka rolna leży w obrębie miasta.
Oszustwa internetowe są ścigane z urzędu. Ukaranie sprawców nie jest uzależnione od woli pokrzywdzonego. Zablokowanie podejrzanej transakcji nie wyklucza też odpowiedzialności karnej cyberprzestępców. Mogą oni odpowiedzieć za usiłowanie popełnienia przestępstwa.
Trzy na cztery firmy doświadczyły już cyberataku. Tylko w sektorze handlu detalicznego straty z tego tytułu sięgają niemal 90 mld zł. Eksperci są pesymistami. Przewidują, że jeszcze w tym roku liczba hakerskich ciosów na nasz kraj skoczy o 25 proc.
Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego, nie wskazała, kiedy kolejna obniżka. – Będziemy przyglądali się szerokiemu zestawowi danych – powiedziała. Inwestorzy spodziewają się cięcia stóp w grudniu.
Wybory do PAN obarczone są tą samą cechą co wybory do KRS przed reformami PiS: dokonują się de facto drogą kooptacji mimo demokratycznych pozorów, co rodzi uzależnienie amatorów na ten zaszczyt od jego posiadaczy i jest typową wadą sytemu korporacyjnego, a w nauce jest wysoce szkodliwe.
Niemcy chcą wzmocnić kontrole na wszystkich swoich granicach. Polska protestuje, Włochy przyklaskują, a Czechy mówią, że nic się nie stało.
Wiceminister z Lewicy, który według zapowiedzi tej partii ma zająć się mieszkalnictwem, nie otrzymał żadnego departamentu w resorcie. – To jeden ze sposobów na zablokowanie programu jego formacji – mówią rozmówcy „Rzeczpospolitej”.
Firma planuje kolejne działania oszczędnościowe. Chodzi np. o biznes tworzyw, który może przejąć Orlen. Po tej informacji kurs akcji Azotów wzrósł o 20 proc.
Prezydent Rosji Władimir Putin chce zakazać importu rzadkich metali na Zachód, ale jego współpracownicy wolą wojnę atomową.
Sebastian Coe jest jednym z kandydatów na następcę Thomasa Bacha, ale w drodze po władzę w MKOl napotkał nieoczekiwane trudności. Wygrać może kobieta.
Do 24 września trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ochronie zwierząt. Jeśli kogoś nie przekonują słodkie mordki, może zastanowi się, czy miarą postępu i aspiracji w nowoczesnym państwie nie powinno być to, jak traktujemy słabszych?
Trzy MBA Emilii H., fikcyjne zatrudnienie na uczelni i studenci z Uzbekistanu dzięki Ryszardowi Czarneckiemu. Prokuratura stawia zarzuty byłemu europosłowi PiS.
Główne przyczyny konfliktów powstających pomiędzy wspólnikami koncentrują się wokół spraw finansowych, organizacyjnych, wartości i celów. Jak szybko i skutecznie je rozwiązać? Czy mediacja lub arbitraż są dobrym rozwiązaniem?
Rosyjski wykonawca pierwszej tureckiej elektrowni jądrowej odłożył na czas nieokreślony oddanie jej do użytku. To efekt zerwania kontraktu na dostawy kluczowych urządzeń przez niemiecki Siemens Energy. Apele Ankary do kanclerza Niemiec nie pomogły.
Wśród przedsiębiorców standardem stało się raportowanie śladu węglowego, a już niedługo realnym obowiązkiem może stać się liczenie śladu wodnego.
Znany miński historyk próbował łączyć Białorusinów i Polaków. Napisał kilkanaście książek o wschodnich regionach II RP. Od ponad pół roku przebywa za kratami i grozi mu wiele lat łagrów.
Tylko w sektorze handlu detalicznego w Polsce straty z powodu ataków hakerskich sięgają niemal 90 mld zł. Do końca roku liczba ataków skoczy o 25 proc. – szacują eksperci.
Giełdowe spółki z sektora WIG-odzież zapowiedziały posunięcia konsolidacyjne. Oto, co warto wiedzieć na ich temat.
Były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych pozostanie w areszcie w Londynie - zdecydował właśnie tamtejszy sąd. Mimo wielu wniosków o kaucję nie odzyskał on wolności.
Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w trakcie ostatniego Forum Miasteczek Polskich powrócił do idei, by zlikwidować wprowadzoną przez PiS dwukadencyjność organów samorządowych. Czy ta zmiana wejdzie w życie w tej kadencji?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas