Aktualizacja: 10.04.2021 17:13 Publikacja: 10.04.2021 00:01
Foto: Adobe Stock
Obywatele, stowarzyszenia i inne organizacje społeczne mają prawo domagać się od instytucji publicznych, w tym urzędów państwowych oraz samorządowych, różnego rodzaju informacji. Zasadniczo nie wiąże się to z wydatkami. Jednak w wyjątkowych sytuacjach, kiedy dostęp do informacji publicznej wymaga zaangażowania nadzwyczajnych środków i czasu, trzeba się liczyć, że urzędnicy mogą za to wystawić rachunek. Przypomniał o tym Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 16 marca 2021 r.
Ustawa o samorządzie gminnym zakazuje radnym prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Przewiduje też sankcje za złamanie tego zakazu.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Zakazu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia powiatu nie można rozciągnąć na prowadzenie szkoły niepublicznej.
Długość okresów wykluczenia wskazuje art. 111 prawa zamówień publicznych. Kontrowersje budzi termin, od którego liczy się wykluczenie.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Spółka komunalna wykonująca zadania publiczne ma obowiązek udostępniania informacji publicznej jej dotyczącej, jak i związanej z podejmowaną przez nią działalnością, na wniosek albo w Biuletynie Informacji Publicznej.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Kierując ustawę budżetową do TK prezydent zastawił na sędziów Trybunału Konstytucyjnego pułapkę. Bo kto przy zdrowych zmysłach dobrowolnie zrezygnuje z ponad 400 tys. złotych?
Prezydent Andrzej Duda zdecydował o odesłaniu części zapisów ustawy budżetowej na rok 2025 do Trybunału Konstytucyjnego w trybie tzw. kontroli następczej. Co to oznacza dla tegorocznego budżetu państwa?
To, czy przeciwko wójtowi gminy wpłynęło oficjalne oskarżenie o mobbing w pracy, stanowi informację publiczną, bo dotyczy działalności osoby pełniącej funkcje publiczne i jego podwładnych.
Sposób zwolnienia z pracy i praca w nadgodzinach bez polecenia szefa – to przykładowe zagadnienia z zakresu zatrudnienia, które rozstrzygały w ubiegłym roku sądy. Jak co roku prawnicy wytypowali dziesięć najważniejszych orzeczeń.
Ograniczenie swobody działalności gospodarczej polegające na wyznaczeniu aptece ogólnodostępnej dyżuru w dzień świąteczny nie narusza istoty tej wolności.
Następcy prawni osoby trzeciej, np. prezesa czy członka zarząd spółki, na którą fiskus przeniósł odpowiedzialność za podatki, nie odpowiadają już za ten dług.
Jeszcze w tym tygodniu prezydent powinien zdecydować o losach ustawy budżetowej.
Rok 2024 był okresem niebywałego łamania prawa, jego obchodzenia i tworzenia pozorów, że coś się zmienia i reformuje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas