Sąsiedzki konflikt nie zatrzyma remontu dachu

Brak przedstawienia oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością nie zawsze stanowi przeszkodę do udzielenia zezwolenia na remont dachu budynku mieszkalnego.

Aktualizacja: 06.12.2020 13:46 Publikacja: 06.12.2020 00:01

Remont dachu

Remont dachu

Foto: AdobeStock

Taki wniosek płynie z niedawnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. Stanisław D. zgłosił do starostwa powiatowego zamiar wykonania robót budowlanych w budynku mieszkalnym. Miały one polegać na remoncie więźby dachowej ze zmianą pokrycia dachu z dachówki cementowej i eternitu na blachę.

Starosta wniósł jednak sprzeciw. Wyjaśnił, że budynek mieszkalny, wymagający remontu, jest położony na dwóch działkach, a Stanisław D. jest właścicielem tylko jednej z nich. Nie przedłożył oświadczenia wskazującego na legitymowanie się prawem do dysponowania sąsiednią nieruchomością na cele budowlane. Tymczasem zgodnie z art. 30 ust. 2 Prawa budowlanego, oświadczenie o prawie dysponowania działką na cele budowlane, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2, należy dołączyć do zgłoszenia. Organ wezwał inwestora do uzupełnienia zgłoszenia, którego inwestor jednak nie uzupełnił w zakreślonym terminie.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami