Aktualizacja: 08.06.2020 12:38 Publikacja: 13.06.2020 00:01
Foto: Adobe Stock
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 19 lutego 2020 r. (sygn. S-ILPP5/4512 -1-186/16-14/IP) rozstrzygnął wątpliwości w zakresie opodatkowania dostawy mediów na rzecz najemców lokali mieszkalnych.
Wniosek w omawianej sprawie złożyła gmina (wnioskodawca), zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Jest ona właścicielem lokali mieszkalnych, wynajmowanych na rzecz korzystających. Usługa ta, jako najem nieruchomości o charakterze mieszkalnym, na własny rachunek wyłącznie na cele mieszkaniowe, jest zwolniona z podatku VAT na podstawie art. art. 43 ust. 1 pkt 36 Ustawy o VAT. Gmina jest stroną umów, na podstawie których do lokali dostarczane są media i wywożone odpady i na ich podstawie uiszcza stosowne opłaty dostawcom. Wszystkie te opłaty są ustalone z góry w formie ryczałtu, a w lokalach nie ma indywidualnych liczników, które umożliwiłyby ustalenie ich rzeczywistego zużycia. Następnie gmina dokonuje refaktury kosztów na mieszkańców lokali, którzy ponoszą ostateczny koszt czynszu najmu oraz opłat za media i wywóz odpadów.
Choć to rada gminy inicjuje założenie spółki komunalnej, późniejszy jej wpływ na działalność spółki jest ogranic...
Przepisy dają radnym uprawnienia informacyjne dotyczące spółek komunalnych. Czy to szansa na realną kontrolę i l...
Wynik rozpoznania zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej ma bezpośrednie przełożenie na badanie podstaw do...
Pozwolenia na budowę i konserwatorskie nie mogą zastąpić nakazu konserwatorskiego, bo udzielają one jedynie „pra...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Prawidłowość i jakość sporządzonej opinii oraz kompetencje merytoryczne, wykształcenie czy posiadanie wiedzy spe...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas