Przewalutowanie kredytu bankowego i pożyczek pieniężnych

Pożyczanie walut obcych to częsty sposób na finansowanie działalności gospodarczej. Taki sposób pozyskiwania kapitału wiąże się z określonymi obowiązkami dla przedsiębiorcy, a także z ujęciem tego zdarzenia w księgach rachunkowych.

Publikacja: 29.10.2019 17:15

Przewalutowanie kredytu bankowego i pożyczek pieniężnych

Foto: 123rf

Kredyty bankowe (obrotowe, inwestycyjne) oraz pożyczki pieniężne (zarówno bankowe, jak i cywilne), udzielane przez banki oraz innych przedsiębiorców, zarówno w walucie krajowej (w tym denominowane lub indeksowane do waluty obcej), jak i w walucie obcej (tj. kredyty walutowe, uruchamiane i spłacane bezpośrednio w walucie obcej), stanowią jedno ze źródeł finansowania działalności przedsiębiorstw.

Zgodnie z art. 69 ust. 1 prawa bankowego, przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Świąteczna oferta

PRO.RP.PL za 39 zł
Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Julita Kraś-Gasparska: Restrukturyzacja kłopotliwa dla wierzycieli
Biznes
Czy big techy wywiązują się z obowiązków
Biznes
CBAM – najczęstsze wyzwania raportowe i przyszłe obowiązki
Biznes
Jakie są zasady podziału i wypłaty zysku w spółce komandytowej
Biznes
Umowy pośrednictwa finansowego w świetle DORA