Zbycie wierzytelności po skorzystaniu z ulgi na złe długi w VAT - wyrok NSA

Art. 89a ust. 4 ustawy o VAT należy rozumieć w ten sposób, że – mając na uwadze zasady proporcjonalności i neutralności VAT – w przypadku, gdy po złożeniu deklaracji podatkowej, w której dokonano korekty w formie tzw. ulgi za złe długi, należność została zbyta w jakiejkolwiek formie, wierzyciel obowiązany jest do zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym należność została zbyta. Powinno się to odbyć z uwzględnieniem proporcji, w jakiej otrzymana z tytułu sprzedaży kwota ma się do kwoty dokonanej korekty.

Publikacja: 17.10.2019 16:30

Zbycie wierzytelności po skorzystaniu z ulgi na złe długi w VAT - wyrok NSA

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku I FSK 45/17 z 26 lutego 2019 r.

Spółka, zarejestrowana jako podatnik VAT czynny (dalej: spółka), wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie rozliczenia VAT od wierzytelności, w stosunku do której wierzyciel skorzystał uprzednio z tzw. ulgi na złe długi, a która następnie została zbyta na rzecz podmiotu trzeciego za cenę niższą od jej wartości nominalnej brutto. Spółka powzięła wątpliwość, czy w związku z dokonaniem odpłatnej cesji wierzytelności powinna wykazać w rozliczeniu za okres, w którym miała miejsce cesja, podatek w kwocie kalkulowanej w oparciu o wartość wynagrodzenia z tytułu cesji, czy też kwotę podatku kalkulowaną na podstawie wartości nominalnej scedowanej wierzytelności.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia