Mediacja sposobem na skuteczną sukcesję w firmach rodzinnych?

Jeżeli nie będzie porozumienia pomiędzy uczestnikami sukcesji, nie powiedzie się ona. Wszyscy muszą być przekonani, że uzgodnienia są ich uzgodnieniami, w przeciwnym razie nie wezmą odpowiedzialności za przyjęte zobowiązania.

Publikacja: 27.05.2021 16:30

Mediacja sposobem na skuteczną sukcesję w firmach rodzinnych?

Foto: Adobe Stock

Sukcesja zarzewiem konfliktu? O tak, i to w wielu obszarach. Konflikt w sukcesji to nie tylko bezpośrednia konfrontacja, prowadząca do nieporozumień, kłótni, rozpadu relacji rodzinnych i biznesowych. Konflikt w sukcesji rozpoczyna się od wewnętrznego konfliktu każdego jej uczestnika i przybiera rozmaitą postać. Od konfliktu interesów pomiędzy dobrem własnym, firmy a członków rodziny, partnera biznesowego, z którym biznes został zbudowany. Niektórzy zastanawiają się, dlaczego sukcesja to proces. Bo gdyby koncentrowała się jedynie na namaszczeniu sukcesora to oznaczałoby, że wystarczy jej jedynie kilka drobnych czynności. Niestety, sukcesja to proces, który prócz przekazania wiedzy, władzy, własności i wartości (por. A. Lewandowska, IBR Poland) oznacza poukładanie relacji rodzinnych i biznesowych w oparciu o umiejętność porozumienia się co do przyszłości firmy.

Pozostało 89% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Polska zrobiła krok w kierunku ESG. Ale to nie koniec drogi
Biznes
Umorzenie pożyczki udzielonej przez wspólnika sp. z o.o. – skutki w CIT
Biznes
Uwaga! Rewolucja w umowach prawnoautorskich
Biznes
Bezemisyjne połączenia spółek sióstr kłopotliwe dla podatników
Biznes
Cyberbezpieczeństwo i Przemysł 4.0 – na czym polega transformacja bezpieczeństwa