Mediacja sposobem na skuteczną sukcesję w firmach rodzinnych?

Jeżeli nie będzie porozumienia pomiędzy uczestnikami sukcesji, nie powiedzie się ona. Wszyscy muszą być przekonani, że uzgodnienia są ich uzgodnieniami, w przeciwnym razie nie wezmą odpowiedzialności za przyjęte zobowiązania.

Publikacja: 27.05.2021 16:30

Mediacja sposobem na skuteczną sukcesję w firmach rodzinnych?

Foto: Adobe Stock

Sukcesja zarzewiem konfliktu? O tak, i to w wielu obszarach. Konflikt w sukcesji to nie tylko bezpośrednia konfrontacja, prowadząca do nieporozumień, kłótni, rozpadu relacji rodzinnych i biznesowych. Konflikt w sukcesji rozpoczyna się od wewnętrznego konfliktu każdego jej uczestnika i przybiera rozmaitą postać. Od konfliktu interesów pomiędzy dobrem własnym, firmy a członków rodziny, partnera biznesowego, z którym biznes został zbudowany. Niektórzy zastanawiają się, dlaczego sukcesja to proces. Bo gdyby koncentrowała się jedynie na namaszczeniu sukcesora to oznaczałoby, że wystarczy jej jedynie kilka drobnych czynności. Niestety, sukcesja to proces, który prócz przekazania wiedzy, władzy, własności i wartości (por. A. Lewandowska, IBR Poland) oznacza poukładanie relacji rodzinnych i biznesowych w oparciu o umiejętność porozumienia się co do przyszłości firmy.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Biznes
Pozbawienie wspólnika prawa do reprezentacji spółki jawnej
Biznes
Teresa Siudem: Pieczątki odchodzą do lamusa
Biznes
Łatwiejsze zawieranie umów leasingu. Zmiany wchodzą w życie
Biznes
Deregulacja - ułatwienia dla biznesu wchodzą w życie
Biznes
Ferrari wygrywa przed Sądem UE udowadniając rzeczywiste używanie znaku Testarossa
Reklama
Reklama