Reklama
Rozwiń

Auto osobowe w działalności nierejestrowej

Wydatki z tytułu kosztów używania oraz składek na ubezpieczenie samochodu osobowego wykorzystywanego wyłącznie w prowadzonej działalności nieewidencjonowanej mogą być w całości kosztem z tej działalności.

Aktualizacja: 29.08.2021 08:47 Publikacja: 29.08.2021 00:01

Auto osobowe w działalności nierejestrowej

Foto: Adobe Stock

- Posiadam samochód o wartości 18 000 zł. Spełniam wszystkie warunki do prowadzenia działalności nierejestrowej zawarte w Prawie przedsiębiorców oraz w ustawie o PIT. Moja działalność polega na udzielaniu prywatnych lekcji gry na instrumentach i do jej prowadzenia ma zamiar wykorzystywać samochód osobowy stanowiący współwłasność małżeńską. Auto ma mi służyć do dojazdów do miejsca świadczenia usług lub w celu pozyskania usługobiorców na świadczone usługi. W związku z tym będę ponosił wydatki na zapłatę składek na ubezpieczenie samochodu oraz wydatki z tytułu używania samochodu, w szczególności: paliwa, smarów, oleju silnikowego, płynu hamulcowego, płynu do spryskiwaczy, części zamiennych, usług naprawy samochodu, usług przeglądu samochodu, usług myjni samochodowej. Samochód będzie służył wyłącznie do prowadzonej działalności nierejestrowej, gdyż do celów prywatnych posiadam inny samochód. Czy poniesione wydatki ponoszone na składki na ubezpieczenie społeczne oraz wymienione wydatki z tytułu używania samochodu będę mógł w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu uzyskanego z tej działalności? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Alkomat przy wejściu do pracy?
Biznes
Czy wciąż możliwy jest outsourcing cudzoziemca
Biznes
Fundacja rodzinna a działalność gospodarcza – granice zwolnienia z CIT
Biznes
Kidinfluencerzy – mali twórcy, wielki biznes dzieci (dorosłych?)
Biznes
Wypłata komplementariuszowi zaliczek na poczet zysku – skutki podatkowe