Aktualizacja: 08.04.2021 13:19 Publikacja: 08.04.2021 17:30
Foto: Adobe Stock
Impulsem do wszczęcia wewnętrznego postępowania wyjaśniającego przez zarządzających konkretnym podmiotem jest pozyskanie informacji o możliwym wystąpieniu nieprawidłowości. Źródła wiedzy o mających miejsce w przedsiębiorstwie potencjalnie niezgodnych z prawem działaniach lub zaniechaniach mogą pochodzić zarówno z wewnętrznych kanałów (np. od pracownika zgłaszającego skargę o mobbing), jak i z zewnątrz organizacji (np. informacje i wątpliwości przekazane przez przedstawiciela długoletniego kontrahenta o zmianie sposobu realizacji procesu zakupowego). Także kontrola zarządcza lub audyt wewnętrzny może wykazać działania, które powinny być zweryfikowane pod względem zgodności z prawem powszechnie obowiązującym oraz regulacjami wewnątrzzakładowymi. Dlaczego przeprowadzenie wewnętrznego postępowania wyjaśniającego niesie ze sobą wartość dodaną i jak to zrobić krok po kroku? Na co szczególnie zwrócić uwagę w aspekcie praktycznym?Impulsem do wszczęcia wewnętrznego postępowania wyjaśniającego przez zarządzających konkretnym podmiotem jest pozyskanie informacji o możliwym wystąpieniu nieprawidłowości. Źródła wiedzy o mających miejsce w przedsiębiorstwie potencjalnie niezgodnych z prawem działaniach lub zaniechaniach mogą pochodzić zarówno z wewnętrznych kanałów (np. od pracownika zgłaszającego skargę o mobbing), jak i z zewnątrz organizacji (np. informacje i wątpliwości przekazane przez przedstawiciela długoletniego kontrahenta o zmianie sposobu realizacji procesu zakupowego). Także kontrola zarządcza lub audyt wewnętrzny może wykazać działania, które powinny być zweryfikowane pod względem zgodności z prawem powszechnie obowiązującym oraz regulacjami wewnątrzzakładowymi. Dlaczego przeprowadzenie wewnętrznego postępowania wyjaśniającego niesie ze sobą wartość dodaną i jak to zrobić krok po kroku? Na co szczególnie zwrócić uwagę w aspekcie praktycznym?
Prowadząc biznes w formie spółki, trzeba przygotować się na różne scenariusze. Wspólnicy mogą dążyć do przejęcia kontroli nad spółką, stosując nieuczciwe triki.
Konflikty w spółkach są nieodzownym elementem ich funkcjonowania. W sytuacjach spornych wspólnicy lub akcjonariusze powinni zachować czujność, bo chwila nieuwagi może ich słono kosztować. Nieuczciwi wspólnicy mogą wykorzystać nadarzającą się okazję do pozbawienia swoich przeciwników pozycji w spółce, a skutki tych działań mogą być niekiedy trudne do odwrócenia.
Działanie w imieniu fundacji rodzinnej w organizacji, podobnie jak spółki z o.o. w organizacji, wiąże się z odpowiedzialnością osób reprezentujących te podmioty. Na czym ona polega oraz jak można ją ograniczyć?
Przedsiębiorcy, dążąc do dywersyfikacji swoich przychodów, zazwyczaj podejmują współpracę z sektorem prywatnym. Nie dostrzegają często potencjału, który leży w różnych formach współpracy z sektorem publicznym. Tymczasem, styk biznesu i sfery publicznej to znacznie więcej niż zamówienia publiczne.
Postępowanie o zatwierdzenie układu pozwala dłużnikowi na szybkie działanie, zasadniczo blokując wierzycieli w prowadzeniu czynności egzekucyjnych, a przy tym chroni kluczowe umowy. Ale czy zawsze jest dobrym rozwiązaniem?
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
• Okulary dla pracownika w PIT, CIT i VAT. Problemy z rozliczeniem • Czy można wrzucić w koszty benefity dla samozatrudnionych? • Co z integracją kas fiskalnych z terminalami płatniczymi? • Czy ryczałt wypłacany za pracę zdalną trzeba oskładkować? • Czy rząd zapomniał o preferencjach w opłacaniu ZUS? • Na PUE/eZUS informacja dla płatników o stanie konta • Cudzoziemcy tylko na etacie? Jest nowa wersja rządowego projektu • Kto się obawia przepisów o maksymalnej temperaturze w miejscu pracy? • Ważne terminy na ten tydzień
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Przygotowane przez rząd regulacje dotyczące temperatury w miejscu pracy są niejasne i mogą rodzić poważne konsekwencje dla całej gospodarki.
Komisja Europejska przedstawiła propozycję dyrektywy w sprawie poprawy i egzekwowania warunków pracy stażystów oraz zwalczania zwykłych stosunków pracy ukrytych pod postacią staży. Europejskie organizacje biznesu wskazują na ryzyka związane z jej wdrożeniem.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Zniknie litania przesłanek, które trzeba wykazać, aby udowodnić mobbing. A krzywdy zrekompensuje co najmniej półroczna pensja.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje zmianę definicji mobbingu, która obowiązywała przez ponad 20 lat. Obecnie niewłaściwe zachowanie nie zawsze oznacza mobbing. Jak go rozpoznać? Czy za mobbing może być uznane zlecanie pracy nadliczbowej, telefony po godzinach pracy albo wyznaczanie zadań powyżej kompetencji?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas